fbpx

Kompostujete? Házejte zbytky do půvabné nádoby z české dílny Eliáš0

Odřezky zeleniny, ovoce, čajové sáčky i zbytky jídla. Pokud třídíte bioodpad, tohle všechno vyhazujete na kompost. Máte kam odkládat tyhle zbytky v kuchyni? Skvěle vám poslouží nádoba na drobný bioodpad z chráněné dílny Eliáš.

Protože skoro půlka toho co normálně házíte do koše, patří správně do bioodpadu, vyplatí se mít v kuchyni na „bio zbytky“ po ruce nějakou šikovnou nádobu. Pokud takovou ještě nemáte a zbytky u vás končí v nevzhledných krabičkách, kelímkách či rovnou v koši, dovolili jsme si představit vám “zlepšovák“. Keramickou nádobu na drobný bioodpad. Vejde se všude a přitom nepřekáží, splní svůj účel a ještě ozdobí kuchyň.

„Organické zbytky tvoří okolo 40 % běžného komunálního odpadu.“

Reklama

A proč ne? Proč netřídit bioodpad, když i tohle třídění má smysl? Ať už váš bioodpad končí na zahradním kompostu nebo v hnědém kontejneru před domem, tahle nádoba se vám doma může hodit. Nově ji teď vyrábějí klienti chráněné keramické Dílny Eliáš díky podnětu z občanského sdružení Ekodomov, které se zabývá zdravým životním stylem a provozuje internetový portál a obchod. Na e-shopu tohoto sdružení je keramická nádoba v prodeji už delší dobu, až donedávna se ale jednalo o nádoby vyráběné průmyslově a v zahraničí. Bezprostřední podnět pro zakázku keramické dílně dala situace, kdy z Číny nedorazila velká zásilka tohoto zboží. Protože je nádoba na bioodpad žádanou komoditou, rozhodlo se sdružení Ekodomov, že požádá o spolupráci české výrobce, mezi nimi i Dílnu Eliáš.


Klienti Dílny Eliáš při práci. Foto: Dílna Eliáš

A tak se do tvůrčího procesu vzniku nádoby na drobný bioodpad zapojili i lidé s postižením, kteří jsou v Dílně Eliáš zaměstnáni. V dílně nyní probíhají přípravy na výrobu vlastního výrobku. Předností „eliášské“ nádoby je hned několik: výroba vychází z reálné potřeby a zájmu veřejnosti a probíhá přímo v České republice. Každý kus je zpracováván ručně, nese v sobě osobité pojetí a jedinečnost. Výsledný výrobek tak přináší estetický dojem i praktický užitek jak pro nakupující, tak pro lidi s postižením. kteří zde pracují. To vše za podpory Nadace OKD, díky níž se Dílna Eliáš do tvorby nádob mohla zapojit.


Nádoby na drobný kuchyňský bioodpad seženete i v internetových prodejnách. Foto: ekonakup.cz

„Pro naše klienty je velmi důležité, aby se mohli podílet na práci, která vyplývá z reálných potřeb a která má skutečný smysl. Přistupují k práci s větší vážností a zaujetím, když vyrábějí něco, co někdo potřebuje a co bude každodenně používat. Při takové práci zažijí, že jejich práce má hodnotu a že za ni nesou také zodpovědnost,“ říká Ondřej Němeček ze sdružení Dílna Eliáš. Spolu s klienty nyní zaměstnanci dílny vyvíjejí tu nejlepší velikost a tvar nádoby, nápad postupně dostává svou pravou podobu.

Kompostovat je normální! Tak to alespoň prezentuje kampaň kompostuj.cz, jejímž prvkem jsou i nádoby z Dílny Eliáš. Poslouží na zbytky ovoce a zeleniny, jídla, čaje nebo kávy, zkrátka veškerý ten kuchyňský bioodpad. A cennější pro vás mohou být o to víc, že je pro vás vyrobili lidé s kombinovaným postižením. Seženete je buď prostřednictvím Eliášova obchodu, internetového obchodu ekonakup.cz nebo na některých trzích, kde se dílna prezentuje i s dalšími vlastními výrobky.


Klienti dílny při práci. Foto: Dílna Eliáš


Logo a ukázka výrobků z Dílny Eliáš. Foto: dilnaelias.cz

 

Autor: Redakce Nazeleno.cz