Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Kinetická energie jako zdroj elektřiny? To umí v Indii!

Zasportovat si nebo zajít na zápas do nového unikátního stánku sportu budou moci už od příštího roku lidé ve městě Rajiv Gandhi v Indii. Originální projekt využívá nejen obnovitelné zdroje, ale také kinetickou energii, kterou přeměňuje v elektřinu.

08. 07. 2011 | Marie Leschingerová

Ve zkratce:

Nový sportovní areál, který právě roste v Indii, je unikátním projektem, který využívá obnovitelné zdroje energie a chlubí se neotřelým, organickým designem. Posuďte sami, zdali byste toto místo rádi navštívili.

Unikátní stavba využívající nejmodernější technologie právě vyrůstá v Indii. Sportovní areál tvořený množstvím hřišť a stadionů byl navržen designérskou firmou Studio Symbiosis, která ve svých projektech prosazuje živou, organickou architekturu. A na návrhu Rajiv Gandhi Sports Complex to je opravdu vidět.

„Sportovní areál využívá i kinetickou energii příchozích návštěvníků.“

Návrh moderního sportovního stadionu byl inspirován přírodou, jednotlivá sportoviště představují oblázky v potoce a celý komplex je směřován tak, jakoby celým místem protékala mohutná řeka. Sportoviště tak plynule „vtéká“ do města, z něhož láká obyvatele k návštěvě.  

Cílem tvůrců bylo propojit stavbu s okolím
Cílem tvůrců bylo propojit stavbu s okolím. Zdroj: http://www.studio-symbiosis.com/

Základní kámen tohoto místa zasvěceného sportu, který slavnostně položila prezidentka indického národního kongresu Sonia Gandhi, odstartoval stavbu velmi ambiciózního projektu, jehož dokončení se očekává v roce 2012.

Sportovní komplex využívá řadu moderních technologií – například střechy stadionů jsou tvořeny fotovoltaickými panely, unikátní je také využití piezoeletrické energie. Jde o to, že kinetická energie, kterou vytvoří návštěvníci přicházející po hlavní cestě, bude pomocí speciálních technologií transformována do elektrické energie a dále využita.

Sportoviště a stadiony jsou propojeny mnoha cestami
Sportoviště a stadiony jsou propojeny mnoha cestami. Zdroj: http://www.studio-symbiosis.com/

Celý areál je vizuálně propojen, udržuje kontinuitu a procházející návštěvníci se mohou plynule přesunovat mezi jeho areály. Tvůrce – Studio Symbioza – chtěl navíc celý areál nechat splynout s okolní krajinou a neoddělovat ho od vnějších souvislostí. Jak se mu to povedlo, posuďte sami alespoň z fotografií.

 Jednotlivé částí komplexu představují oblázky ve vodě
Jednotlivé částí komplexu představují oblázky ve vodě. Zdroj: http://www.studio-symbiosis.com/

Související články

Tagy: Energie, NazelenoPlus, Technologie

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií