Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Jezdit na palivo z recyklovaného plastu? Egyptská studentka ví, jak na to

Se zajímavým nápadem přišla teprve šestnáctiletá egyptská vědkyně. Vyvinula katalyzátor, který dokáže z plastů vytvořit biopalivo. Odborníci v jejím objevu vidí přelom. Dočkáme se průmyslově vyráběného biopaliva z plastů?

27. 07. 2012 | Marie Leschingerová

Ve zkratce:

Budou se biopaliva vyrábět z plastů? První krok vstříc úspěšné recyklaci plastů udělala šestnáctiletá Egypťanka, která vyvinula katalyzátor, který zvládne z plastu vytvořit biopalivo.

Mladí vědci občas přijdou s překvapivými nápady, které před sebou mají velkou budoucnost. To se dá říct i o šestnáctileté Egypťance Azza Abdel Hamid Faiad, která vymyslela, jak přeměnit plasty na palivo. Vytvořila totiž levný katalyzátor, s jehož pomocí to lze dokázat.  

„Výroba paliv z plastů je cesta ke snižování množství odpadu.“

Plasty jsou dnes všude, jen v Egyptě se spotřeba odhaduje na jeden milion tun plastů za rok, u nás je to až 100 kilogramů plastu na hlavu, tedy ve výsledku zhruba stejné množství.

Líbí se vám nápady vědců a designérů?

Recyklovat se sice snažíme, ale možnost využít takové množství plastu pro výrobu paliva by znamenalo naprostý převrat. Nutno poznamenat, že myšlenka vyrábět palivo z plastů není úplně nová, novinkou je ale katalyzátor, který Azza vyvinula. Běžné polymery, třeba plastové lahve by se tak staly základní surovinou pro výrobu paliva.  Katalyzátor obsahuje hliník, který rozkládá plastový odpad a vznikají při tom plynné látky jako metan, propan a ethan, který může být dále transformován na ethanol.


Šestnáctiletá Azza vyvinula katalyzátor, který by se dal použít pro výrobu biopaliva z plastů. Foto: European Commission

„Tato technologie může být ekonomicky efektivní metodou jak vyrábět uhlovodíková paliva,“ prezentuje svůj nápad Azza.  Výsledkem by mohlo být asi 40 000 tun paliva a 138 000 tun uhlovodíkových plynů ročně – tedy ekvivalent biopaliva vyrobeného za 78 milionů dolarů. Není divu, že vynález vzbuzuje ve vědeckých kruzích pozdvižení. Mladá vědkyně se nyní snaží získat patent u egyptského patentového úřadu. Velký zájem o něj také projevila organizace Petroleum Research Institute, která se snaží snižovat množství odpadu. Střední východ se s jeho množstvím potýká stejně jako Evropa a Amerika, proto je na vynález mladé vědkyně upřena stále větší pozornost.

Související články

Tagy: NazelenoPlus, Technologie, Biopaliva, Odpady

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií