Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Jak vypadá oplocení, které se vzhledově přizpůsobí okolí?

Možná právě vybíráte nové oplocení a hledáte něco, co by nenápadně zapadlo do okolního prostředí. Jak to ale dopadne, když se tato snaha dovede do extrému? Výsledkem je chameleonský plot, který se vzhledově přizpůsobí jakémukoli okolí a ročnímu období. Pro zvířata a nevědomé kolemjdoucí by však mohl být i nebezpečný.

28. 03. 2014 | Jarmila Bajerová

Ve zkratce:

Po nenápadném a decentním oplocení touží kdekdo. Zrcadlové oplocení, ve kterém se odráží okolí však tuto myšlenku dovedlo do krajnosti. Umělecká instalace dává tak běžné věci jako je plot nový rozměr. Možnost praktického využití však příliš očekávat nemůžeme.

Netradiční oplocení je dílem umělkyně Alyson Shotz. Jedná se o plaňkový plot pokrytý reflexním povrchem, ve kterém se zrcadlí okolí. Zájemci jej v posledních letech mohli obdivovat na různých místech a ročních obdobích. V určitém prostředí je plot prakticky neviditelný, jindy např. v zimě vytváří s okolím zajímavé kontrasty.

Plot vypadá na první pohled jakoby byl z průhledného skla. (Zdroj: designboom.com)

Nevíme, co přesně chtěla umělkyně tímto počinem publiku sdělit. Snad se celé dílo dotýká tématu přetrvávající bariéry mezi lidmi, která se projevuje v různou dobu s odlišnou intenzitou, možná se jedná jen o atraktivní nápad vzešlý z kreativní kombinace materiálů. Každopádně setkání s takovýmto typem plotu jistě navodí nevšední zážitek. Pro běžný rodinný dům by však podobné oplocení mělo spíše samé nevýhody a mohlo by vést ke zranění volně žijících zvířat, ptáků, ale také nic netušících kolemjdoucích.

Oplocení zrcadlí široké okolí. (Zdroj: designboom.com) 

V zeleném trávníku se plot snadno ukryje. (Zdroj: designboom.com) 

V zimě je zrcadlový plot více patrný. (Zdroj: designboom.com) 

Prolétajícím ptákům by plot mohl způsobit zranění. (Zdroj: designboom.com)

Související články

Tagy: Dům a zahrada, NazelenoPlus, Bydlení

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií