fbpx

Inovativní recyklace: Víčka PET lahví jako hračky pro děti i dospělé0

Jak využít víčka z PET lahví? Místo pobytu v popelnici mohou posloužit jako zábava pro malé i velké. Stavebnice z pestrobarevných víček nebo šachové figurky pro každou příležitost, to jsou nápady designérů, kterým záleží na šetrném hospodaření s plasty.

Víčkům se většinou nevěnuje taková pozornost jako samotným PET lahvím. Většinou skončí v tříděném či běžném komunálním odpadu společně s celou lahví. Že by víčka mohla po spotřebování obsahu lahve plnit nějakou další funkci, většinu lidí nenapadne. Designéři se však touto problematikou zabývají a přicházejí mnohdy s úsměvnými, ale také praktickými nápady. Podívejte se na dva koncepty, které použitá víčka proměňují v atraktivní hračky.

Po vypití postav robota…

Čínští návrháři chtěli dát dětem v chudých venkovských oblastech a rozvojových zemích novou hračku, která by zároveň plnila praktickou funkci. Výsledkem byl koncept „Building Cap“, to jsou propojitelná barevná víčka, která by zároveň měla být univerzální pro většinu lahví. Umožňují jednak opakované použití, ale zároveň mohou sloužit jako dostupná stavebnice pro děti. Víčka lze spojovat horizontálně i vertikálně, což zajišťuje poměrně velkou variabilitu „stavitelských“ možností.

Reklama

Víčka by měla být barevná a kompatibilní s většinou typů lahví. (Zdroj: yankodesign.com)

Víčka mají po stranách drážky. (Zdroj: yankodesign.com)

Tvar víček umožňuje dva způsoby spojování, na sebe a vedle sebe. (Zdroj: yankodesign.com)

Z víček je možné postavit různé objekty. (Zdroj: yankodesign.com)

Šachový turnaj v plastovém provedení

Jiný nápad přináší požitek z šachového turnaje ve velmi netradičním provedení. Pravděpodobně by stačilo ozdobit víčka obrázky šachových figurek, designéři však šli dál a vymysleli způsob, jak z obyčejného víčka vytvořit téměř opravdovou figurku. Horní plocha víčka je opatřena rýhou ve tvaru figurky, po promáčknutí lze obrys přehnout směrem vzhůru a figurka je připravená ke hře. Zájemci o hru se tak k plné šachové sestavě musejí postupně „propít“. Nápad je opět inspirován situací v chudých zemích, zaručeně by se ale mohl dočkat širšího uplatnění.

 „Plastové šachy“ lze hrát prakticky kdekoli. (Zdroj: yankodesign.com)

Figurka vznikne promáčknutím víčka podle připraveného obrysu. (Zdroj: yankodesign.com)

Autor: Redakce Nazeleno.cz