fbpx

Jak na globální oteplování? Zmírní ho farmy, které vyrábějí kyslík pomocí planktonu0

Ponorná farma vyrábějící plankton. Zní to jako hloupost, přesto však tento nápad architektů uspěl v mezinárodní soutěži. Farmy mají výrobou kyslíku pomoci oblastem, které jsou ohroženy stoupající hladinou moří kvůli globálnímu oteplování.

Přemýšlíte, na co je dobrá tahle podivná ponorná koule? Jde o ztvárnění myšlenky ponorné farmy na fytoplankton, které uspělo v mezinárodní soutěži Architizer A+Awards, kategorii „Architektura + počasí“. Možná trochu bláznivý, podle poroty ale smysluplný nápad farmy na pěstování planktonu, nezapře futuristické rysy.

„Farma produkuje kyslík z oxidu uhličitého a tak má zmírňovat globální oteplování.“

Reklama

Poselství návrhu je jasné – farma je místem pro pěstování fytoplanktonu, tedy mikroskopických mořských organismů, které v rámci fotosyntézy přeměňují oxid uhličitý na kyslík a přispívají tak ke zmírňování globálního oteplování. Velké fytoplanktonové akvárium jako ideální místo pro pěstování zelených organismů by mělo být použito přímo pro regulaci množství kyslíku v oblastech nejhůře zasažených globálním oteplováním.


Ponorná farma vyrábí kyslík prostřednictvím planktonu. Foto: inhabitat.com, sitbonarchitectes.com

Právě globální oteplování podle tvůrců návrhu zcela promění naši budoucnost. Už v roce 2050 budou hladiny moří o 16 centimetrů výše než dnes. A architekti-vizionáři tyto změny pojímají jako výzvu pro svou tvorbu. Akvárium je primárně určeno pro asijské země v Indickém oceánu, pro něž je hrozba zvedání hladiny moří nejvíce aktuální.

Kulaté akvárium, které připomíná umělý ostrov na moři, je uzpůsobeno pro trvalou přítomnost vědců. Ti mají díky nejmodernějším technologiím možnost získávat informace například o stoupající hladině moře či hrozícím nebezpečí tsunami. Neobvyklá kulatá „kapsle“ z ateliéru Sitbon Architectes, která je ke dnu moře přichycena systémem kabelů, navíc zvládá i filtraci mořské vody, z níž dokáže vyrábět vodu pitnou.


Úspěch zaznamenal tento nápad architektů v kategorii „Architektura + počasí“. Foto: inhabitat.com, sitbonarchitectes.com

Autor: Marie Leschingerová