fbpx

Energie z lidského tepla dobije mobil nebo přehrávač0

Alternativní způsoby získávání energie pokročily zase o kus dál. Na světě už existují technologie, které dokážou nabít elektroniku prostřednictvím lidského tepla. Stačí si třeba připevnit hudební přehrávač na ruku a od té chvíle se už o jeho napájení starat nemusíte…

Občas nestíháme žasnout, na co všechno už lidstvo nepřišlo. Tak třeba v oblasti nanotechnologií a materiálového inženýrství přibývá každým dnem obrovské množství nových poznatků, které se vzápětí promítají do realizace nových technologií a produktů. Ve středu zájmů mnoha vědců se ocitá například vývoj zařízení, která využívají energii z různých obnovitelných zdrojů – ať už větru či slunce, navíc ale i tak netradičních zdrojů, jako je třeba teplo lidského těla.

„Technologie využívající lidské teplo mohou být využity třeba pro bezdrátové přístroje ve zdravotnictví.“

Reklama

Právě využívání lidského tepla by se mohlo stát přelomovým objevem v rámci výroby drobné elektroniky, kterou člověk běžně nosí při sobě. Tým německých vědců totiž v této oblasti identifikoval mechanismus přeměny lidského tepla na využitelnou elektrickou energii. Využít lze zhruba 3 % tělesné energie, jíž lze přeměnit na elektrickou energii a následně využít v elektronice.

Podívejte se na několik zařízení, která právě teplo z lidského těla využít dokážou.

Čip, který pro nabíjení využívá teplo lidského těla, vyvinuli v Texasu

Výzkumníci společnosti Texas Instruments přišli se zajímavým objevem – představili energeticky úsporný čip, který spotřebuje zhruba jen desetinu energie toho co současné běžné čipy. Díky tomu by tato spotřeba mohla být zásobena právě pouze prostřednictvím tepla, které vydává lidské tělo. Cílem je tedy využít tyto technologie spolu s bezdrátovou sítí pro vytvoření tělních senzorů, které by fungovaly jako informační kanál mezi mobily či hudebními přehrávači.


Čip, který vyvinuli v Texasu, spotřebuje minimum energie. Zdroj: http://sparkingtech.com

„Kožní hudební přehrávač“ na lidské teplo

Koncept přenosného hudebního přehrávače, který by byl dobíjen pomocí lidského tepla vytvořil Chih-Wei Wang a Shou-His Fu. Pro poslech hudby nepotřebujete sluchátka, zkrátka stačí jen připojit k tělu a zaposlouchat se…


Hudební přehrávač, kterému stačí tělesné teplo. Zdroj: http://www.yankodesign.com

Náramek „Dyson“ pro telefonní hovor

Náramek Dyson ´s Energy využívá pro výrobu elektřiny speciální technologii, která převádí teplotní rozdíl mezi teplotou uživatelovy kůže a okolním vzduchem na energii, kterou pak ukládá do baterií. Tento zvláštní jev, který se nazývá Seebeck, dokáže nabít mobilní telefon natolik, abyste s ním mohli uskutečnit asi jeden telefonní hovor. Pro jeho uskutečnění je ale třeba až několikahodinové nabíjení. Náramek je navíc pro americkou populaci vtipný díky tomu, že jeho design se nápadně podobá náramkům, které v USA nosí osoby odsouzené k trestu domácího vězení.


Speciální náramek zvládne dobít váš mobilní telefon. Zdroj: http://www.yankodesign.com

Termo generátor elektrické energie MEMS

Tým výzkumníků se Singapuru navrhl zařízení, které dokáže generovat energii z rozdílů teplot mezi lidským tělem a okolním prostředím. Část přístroje je vystavena vnější teplotě a část využívá tělesné teplo, díky čemuž dokáže generovat několik mikrowattů elektřiny. Zařízení lze úspěšně využít např. pro provoz lékařských bezdrátových přístrojů.

VIDEO

Autor: Redakce Nazeleno.cz