Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Emise CO2

Snižování emisí a boj s globálními klimatickými změnami jsou jedním z hlavních témat mezinárodní politiky. Emise vznikají spalováním fosilních zdrojů energie – například  v uhelných elektrárnách. Jejich původcem je ale také doprava. V České republice se vyrábí až 60 % energie z fosilních paliv. Jedním z cílů Evropské unie v této oblasti je snížit do roku 2020 emise skleníkových plynů o 20 %. Fosilní paliva by proto měla být nahrazována ekologičtější variantou, například obnovitelnými zdroji energie.

Jednou z možností, jak se zbavit emisí, je jejich ukládání do země pomocí technologie CCS. Ke snížení emisí mají také přispět tzv. emisní povolenky, s nimiž se v EU obchoduje na základě jednoduchého tržního mechanismu. Každý stát EU rozdělí mezi producenty skleníkových plynů emisní povolenky. Pokud producent vypustí do vzduchu méně emisí, může se zbylými povolenkami obchodovat.

V automobilovém průmyslu je zvláště v poslední době vidět snaha automobilek o vyvíjení hybridních vozů a elektromobilů. Jedním ze známějších hybridních vozů je například Toyota Prius nebo Honda Insight. Rozvoj zažívají také kontroverznější biopaliva, která sice dokáží nahradit benzín, nicméně jejich vliv na životní prostředí je diskutabilní.

více informací

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií