fbpx

Ekologické sprchování: stačí vám dva litry vody!0

Jak v koupelně snížit spotřebu vody? Třeba tak, že se místo deseti minut budete sprchovat jenom pět. Anebo se umyjete ve sprše, která na vás místo proudu vody pustí mlhu. Podívejte se na deset neotřelých konceptů ekologických sprch, které umí šetřit s vodou.

Sprchování miluje snad každý. Ranní či večerní rituál odplavení špíny a stresu je zkrátka nepostradatelnou součástí dne. Ale. Voda se v 21. století stává stále vzácnějším zdrojem. A tak dlouhé minuty strávené ve sprše nejsou zrovna tou nejlepší cestou, jak spotřebu vzácné pitné vody snížit.

„Při sprchování v mlze spotřebujete pouze litr vody za minutu.“

Reklama

Přesto se těch přibližně 120 litrů vody, které denně spotřebujeme, dá různými způsoby omezit. Byť je současný životní styl právě co do hygieny vcelku náročný, se zajímavým řešením přišli designéři. Ti se totiž začali zajímat, jak sprchování neubrat na příjemnosti, přitom ale snížit spotřebu vody. Vybrali jsme pro vás deset variant sprch, které šetří nejen vodou, ale někdy i energií na její ohřev.

Osprchujte se v mlze

Většina sprchových hlavic vám při sprchování dopřeje silný proud vody. Právě na ekonomičtější hospodaření s vodou při sprchování se zaměřil designér  Alemina Vranes. Jeho návrh sprchy využívá technologii provzdušňování, kdy transformuje vodu do jemných kapek – mlhy.

Sprchovou hlavici snadno nastavíte do správné výšky, kde topné těleso převádí vodní mlhu do páry v případě, že zatoužíte po horké sprše. Koncept „mlhové sprchy“ údajně šetří nejen vodu, ale i energii potřebnou na její ohřev. Za takové minutové „sprchování“ spotřebujete asi 1 litr vody, což je výrazně méně v porovnání s klasickými sprchami.


Líbilo by se vám sprchování v mlze? Foto: student.designawards.com.au

Sprchovací rohož vám zkontroluje spotřebu vody

Návrh ekologické sprchy od Tommasa Colia využívá principu speciální „sprchové rohože“. Rohož, na níž sprchující se člověk stojí, je na počátku pokryta soustřednými kruhy. Ty se s prodlužující se dobou sprchování začínají zvětšovat a prohlubovat a stát na nich je při tom stále méně příjemné. Zostřující se hrany kruhů na rohoži tak člověku připomínají zvyšující se spotřebu vody.

Speciální rohož je vyrobena z materiálu, který se roztahuje pod tlakem tělesné hmotnosti v přítomnosti vody. Toto zařízení by mohlo své využití najít např. na veřejných místech, jako jsou sprchy v bazénech či tělocvičnách, kde se lidé mnohdy sprchují příliš dlouho. Místo jednoduchého časovače, který se zde používá, by mohla posloužit „sprchovou rohož“, která člověka zkrátka nenechá bezmyšlenkovitě sprchovat se příliš dlouhou dobu.


Sprcha od designéra Tommaso Colia. Foto: tommasocolia.com

Zalijte si zeleň

Ekologická sprcha, kde ani kapka nepřijde nazmar. Jak je to možné? Tato sprcha je postavena na myšlence zpětného využívání šedých vod. Voda je při sprchování odváděna do písečného lože, z něhož vyrůstají rákosy a další vodní rostliny. Filtruje se tu přes písek a kořeny rákosí, kde se zachytí hlavní bakterie a nečistoty. Vodní rostliny tyto nečistoty pomáhají absorbovat a vodu recyklovat. Jediným větším omezením pro tenhle zajímavý ekosystém je potřeba dostatku slunečního světla.


Chtěli byste mít ve sprše rákosí? Foto: junyasumoto.com

Za pět minut sprchování jen dva litry vody

Sprchování v mlze využívá také další koncept sprchy od brazilského designéra Joao Diego Schimansky. Sprcha vytvořená pro soutěž Electrolux design roku 2007 využívá pro sprchování pouze drobné kapky vody místo vodního proudu. Jemné kapičky jsou vytvářeny pomocí zvláštní ultrazvukové technologie. Inteligentní senzor reaguje na pohyby těla sprchující se osoby a směruje proud mlhy tam, kam je potřeba. A spotřeba vody? Ta je v takové sprše pouze 2 litry za pět minut!


Sprcha navržená pro Electrolux design 2007. Foto: electroluxdesignlab.com

Opláchnout – zamlžit – opláchnout

Seattleští designéři z Pensar Development navrhli inovativní sprchu založenou na zvláštním cyklu. Ten vám nejdříve poskytne minutové sprchování následované čtyřmi minutami pouze „mlhového sprchování“. Následující dvě minuty vám sprcha opět dopřeje klasický proud vody, přičemž délku cyklů si můžete sami nastavit. Úspora asi 56 % vody a energie je tu podle tvůrců zaručena.


Sprcha vám dopřeje sprchování ve zvoleném časovém cyklu. Foto: pensardevelopment.com

Inteligentní sprcha uspoří energii

Tento sprchový kout potěší především svým inteligentním hospodařením s vodou. Využívá totiž technologii, která provzdušňuje kapky vody při sprchování a snižuje tak spotřebu vody. Kromě toho využívá tepelný výměník, v němž teplo horké vody využívá k ohřátí přiváděné studené vody a zvládne tak uspořit až 50 % energie potřebné na ohřev. Sprchový kout navíc nabízí multifunkční využití pro řadu dalších účelů – koupání dítěte, mytí rukou či praní.


Multifunkční sprchový kout. Foto: jamesdysonaward.org

Kolik zbývá vody?

Uvědomit si, kolik vody vlastně v koupelně spotřebujeme, pomůže tahle na první pohled obyčejná sprcha. Minimalistický design multifunkčního kusu od Franka Guo díky transparentní nádrži jednoduše napoví, kolik vody při sprchování spotřebujete. Na stejný zásobník vody je zároveň napojena i toaleta a umyvadlo, a tak máte dokonalý přehled, kolik vody ve vaší koupelně proteče.


Hladina vody v nádrži napoví něco o vaší spotřebě. Foto: yankodesign.com

Podívej se, kolik vody jsi spotřeboval

Vizuální zpětnou vazbu o tom, kolik vody při sprchování spotřebováváte, vám dá i tato sprcha. Koncept od Sang-in Lee a Dae Hyun Kim má důmyslnou kontrolu spotřeby vody zabudovanou v rámci sprchové trubky. Kontrolka spadající stále níž vás při sprchování upozorňuje na to, kolik vody vám už při sprchování proteklo, a tak vás nenechá s vodou jen tak plýtvat. Sprchová hadice má navíc zabudovanou regulaci teploty a síly vodního proudu.


Při sprchování máte přehled, kolik vody již proteklo. Foto: yankodesign.com

Užijte si sprchování v lázeňské sprše

Už na první pohled je jasné, že se nejedná o běžnou sprchu. Sprchový kout ve tvaru bubliny dokáže úsporně hospodařit s vodou, kterou během sprchování kontinuálně recykluje. Voda je filtrována a udržována v konstantní teplotě. Sprchování si přitom můžete užívat jako v lázních – masážní trysky jsou umístěny na vrchu a bocích této sprchy. Spotřeba vody je tu překvapivě nízká – požitek ze sprchování si v ní můžete užít s pouhými 20 litry vody!


Sprchování jako v lázních a ještě ekologicky! Foto: behance.net

Eko-sprcha na vlastní pohon

Ekologické sprchování nabízí také sprcha od Paula Frigouta, která využívá lidskou váhu a sílu nohou. Voda je uložena ve spodním zásobníku, když ale stoupnete na dřevěnou podlážku, voda je nucena stoupat až do nádrže nad vaší hlavou. Prostřednictvím zátěže a pohybu na dřevěné podlážce klesají její jednotlivé dílky dolů a vytlačují vodu do horního zásobníku. Proud vody stoupající vzhůru zase pohání turbínu, která vyrábí elektřinu a vodu ohřívá. Důmyslný systém, díky němuž výrazně ušetříte na energiích!


Zcela soběstačná sprcha na vlastní pohon. Zdroj: yankodesign.com

Autor: Jana Poncarová