Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Dokonalý trávník bez práce? Robotická sekačka to zvládne i bez elektřiny

Robot, který si to nenápadně štráduje sem a tam po trávníku, není sci-fi postava ze Star Wars, ale robotická sekačka. Upraví i velkou plochu a energii získává ze zásuvky nebo slunce.

13. 07. 2012 | Marie Leschingerová

Ve zkratce:

Robotická sekačka poseká rozlehlou zahradu, aniž byste museli její činnost kontrolovat anebo řídit. Nabije se ze zásuvky, ale energii získává i ze slunce. Nízkou hlučnost a nulové emise na druhé straně však vyvažuje vysoká cena.

Je pro vás pravidelné sekání trávníku „za trest“? Vyhýbáte se téhle pravidelné nutnosti, jak jen to jde? V tom případě vás potěší, že dokonalý zelený porost můžete mít i bez několikahodinové dřiny v zapřažení za sekačkou. Zcela bez vás totiž dokonalý trávník dokáže vykouzlit robotická sekačka, která navíc šetří energii ze zásuvky.

"Sekačce stačí drátem ohraničit plochu, kterou má posekat."

Také vás baví nápady designérů?

Na první pohled vypadá jako roztomilá hračka, která si to šine sem a tam po vašem trávníku. Ve skutečnosti jde ale o funkční zařízení, které dokáže ušetřit spoustu času. Robotické sekačce stačí, když drátem ohraničíte plochu, kterou chcete nechat posekat (viz video), a ona už si s ní dál poradí sama. Nezastaví ji ani případné překážky, při kontaktu s nimi se totiž sama otočí a vydá se sekat jiným směrem.

Robotické sekačky si svou oblibu již před několika lety získaly hlavně v USA, od té doby se ve stále dokonalejší podobě derou na trh. Narazit tak třeba můžete na sekačky s dešťovými senzory, anebo na sekačky, které využívají solární napájení. Třeba sekačka Husquarna Automower dokáže díky kombinování napájení ze zásuvky a integrovaného solárního panelu posekat větší kus zahrady (hodí se pro sekání ploch okolo 2 200 metrů čtverečních) a její baterie má díky tomu delší životnost.  

Solární sekačka se chlubí hlavně tím, že jde především o bezemisního tichého robota. Při sekání vydává hluk o síle 63 dB oproti konvenčním 100dB sekačkám. Tahle hračka, která vám vykouzlí trávník dokonalý jako z anglické pohádky, stojí zhruba 3 000 dolarů (okolo 62 000 korun). 

Související články

Tagy: NazelenoPlus, Technologie

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií