Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Co dokáže čip v botě? Stačí ujít pár kroků a už dobíjíte mobil

Dobíjet mobil díky chůzi? Další novinka, pro kterou nepotřebujete energii ze sítě, je tu. Stačí se projít anebo si zaběhat a mobil máte za chvíli nabitý. Potřebujete k tomu jen zvláštní čip, který se dá vložit do kterékoliv boty.

15. 06. 2012 | Marie Leschingerová

Ve zkratce:

Keňský student přišel s přelomovou technologií, která generuje energii z tlaku. Využil ji pro vytvoření čipu, který můžete vložit do kterékoliv boty a vyrábět tak elektřinu při chůzi.

Další přelom v oblasti dobíjení baterií je tu! Už nejenom nabíjení ze slunce tepla, novinka od keňského studenta využívá k výrobě energie dokonce tlak. Stačí si totiž nazout jeho speciální boty, ujít pár kroků a už vyrábíte elektřinu. Tenhle jednoduchý nápad má určitě velkou budoucnost. Každodenní pobíhání po městě nebo procházky v přírodě díky němu zužitkujete nejen ke zlepšení kondice, ale třeba i k nabití mobilního telefonu.

Princip je jednoduchý – dokud chodíte, dobíjíte. Technologie využívá tenkých čipů složených z krystalků, které při ohybu boty vytvářejí energii. Tou můžete prostřednictvím tenkého kabelu z boty hned nabíjet mobil, anebo si ji uložit pro pozdější využití.

„Čip za 950 korun můžete vložit do kterékoliv boty a dobíjet s ním drobnou elektroniku.“

A má to ještě jednu výhodu. Anthony Mutua – čtyřiadvacetiletý tvůrce této technologie říká, že čip můžete vložit do podrážky kterékoliv boty. Nejde tedy o jeden pár bot, který byste po sešlapání museli vyměnit. Zkrátka čip jen přesunete do jiných a chodíte dál. A nabíjet můžete dokonce několik zařízení současně.


Dokud jdete anebo běžíte, dobíjíte. Foto: sxc.hu.

Dobíjení prostřednictvím bot tu ale bylo už dříve. Teď se ale snad poprvé dočkáme toho, že se tahle věcička dočká sériové výroby. Mladý absolvent Polytechnické univerzity v Mombase si už technologii nechal patentovat a dosavadní investice do projektu, kterou mu poskytla Národní rada pro vědu a technologie (NCST) v podobě 6 000 dolarů, tedy snad přinese kýžený výsledek.

A cena? Ta vypadá až překvapivě dostupně. Zřejmě už za 46 dolarů (asi 950 korun) bude tenhle „kouzelný“ čip s dvou a půl letou zárukou možné pořídit. Mutua navíc doufá, že pokud bude o jeho nápad dostatečně velký zájem, cena se díky tomu ještě sníží.

Související články

Tagy: NazelenoPlus, Technologie

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií