Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Budoucnost solárních elektráren: plovoucí ostrovy

Na švýcarském jezeře vzniknou tři solární plovoucí laboratoře. Solární ostrovy mohou fungovat na souši i na vodě, a to i v náročnějších podmínkách. Jde o budoucnost solární energetiky?

22. 02. 2013 | Marie Leschingerová

Ve zkratce:

Solární ostrovy vzniknou na švýcarském jezeře. Využívat budou koncept koncentrovaných solárních elektráren. Jak takový ostrov vypadá?

Ve Švýcarsku vznikají tři výzkumné plovoucí solární ostrovy, které budou sloužit jako solární elektrárny. Jde o jakési plovoucí laboratoře, které by měly být letos v srpnu zprovozněny na švýcarském jezeře Neuchâtel. Jejich klíčovým prvkem je schopnost otáčet se za sluncem, a to až o 220 stupňů, aby zachycovaly optimální sluneční záření za všech okolností. Pracovat by měly 25 let a po vyřazení z provozu bude všechny jejich části možné recyklovat.

„Klíčová je schopnost otáčet se za sluncem a maximalizovat tak sluneční zisky."

Plovoucí ostrovy jsou založeny na modelu koncetrovaných solárních elektráren (CSP), které převádějí sluneční záření na teplo, které ohřívá tekutinu v trubkovém přijímači. Tepelná energie se pak v centrální části přeměňuje na páru, která pohání turbínu. Na jejich vývoji spolupracuje švýcarská energetická společnost Viteos SA a firma Nolaris.

Jedna laboratoř v podobě plovoucího ostrova je osazena asi 100 panely a nachází se 150 metrů od břehu. V průměru bude mít každá z nich 25 metrů, podle konceptu Nolaris to ale může být až 200 metrů. Mezi slunečními panely není třeba dělat velké mezery, a tak je jejich hustota velmi vysoká. Zajímavé je také to, že podle konceptu Nolaris plove ostrov na vzduchovém polštáři, díky čemuž není třeba žádné mechanické konstrukce a jde tedy o významnou úsporu nákladů. Solární kruhová laboratoř může být rovněž umístěna na pevnině, kde jsou její parametry velmi podobné.

Jak vypadá a funguje solární ostrov? Podívejte se:

První prototyp solárního ostrova byl postaven na pevnině v Ras al Khaimah ve Spojených arabských emirátech již roku 2009 ve velmi náročných klimatických podmínkách. V průměru měl 80 metrů a instalován byl na umělé kruhové vodní ploše. Zkušenosti s ním jsou nyní zúročeny při výstavbě švýcarských solárních laboratoří.


První prototyp solárního ostrova ve Spojených arabských emirátech. Foto: nolaris.ch

Související články

Tagy: Energie, Solární energie, Fotovoltaika, NazelenoPlus, Technologie

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií