Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Budeme jezdit na biopalivo z mořských řas?

Biopalivo z mořských řas? Tým vědců působící v Chille vytvořil technologii, která výrobu biopaliva právě z této suroviny umožňuje. Kolik biopaliva by se z řas dalo vyrobit? A proč jde o významný objev?

17. 02. 2012 | Marie Leschingerová

Ve zkratce:

Mořské řasy by se mohly stát velmi zajímavou surovinou pro výrobu biomasy. Vědci vymysleli technologii, která takový proces umožňuje.

Pohonné hmoty z kukuřice, obilí nebo cukrové třtiny? To už není žádná novinka. Co takhle ale vyrábět biopalivo z mořských řas? Tým z Bio Architecture Lab (BAL) přišel s průlomovou technologií, která umožní z mořských řas získávat potřebné složky a převádět je do obnovitelného zdroje biopaliva. Zatím nevyužívaná surovina se tak možná v budoucnu stane velmi atraktivním zdrojem pro výrobu alternativních paliv.

„Méně než 3 % pobřežních vod by postačily pro výrobu 227 miliard litrů biopaliv ročně.“

Využití kukuřice či obilí pro výrobu biopaliv je často kritizováno kvůli tomu, že zabírá velké množství zemědělské půdy, která by spíše mohla být využita pro pěstování plodin ke konzumaci. U mořských řas tento problém nehrozí, jejich růst a pěstování neovlivňuje životní prostředí a navíc řasy obsahují vysoký obsah cukru, který je pro výrobu biopaliv třeba. Mořské řasy se tak mohou stát relativně levným a účinným zdrojem energie, protože obsahují 60 % sacharidů a neobsahují lignin, který se objevuje v mnoha suchozemských rostlinách.


Mořské řasy jako zdroj pro výrobu biopaliva. Zdroj: http://www.sxc.hu/

Tým BAL dnes pracuje na čtyřech mořských farmách u pobřeží Chile a spolupracuje s firmou DuPont. Odborníci z týmu odhadují, že méně než tři procenta pobřežních vod by mohly postačit pro výrobu více než 60 miliard galonů (227 miliard litrů) fosilních paliv ročně.

Související články

Tagy: NazelenoPlus

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií