fbpx

Bambusové vlákno na vzestupu: bude oblíbenější než bavlna?0

Bambusové tričko nebo kalhoty? Proč ne. Bambusové vlákno vyráběné v Číně získává na popularitě. Jeho hlavní surovinu – bambus – je velmi jednoduché vypěstovat a tkanina z něj je příjemná na nošení. Bude nakonec oblíbenější než bavlna?

Kdo by neznal bambus? Občas ho sázíme jako okrasný keř do zahrad a libujeme si, že nepotřebuje moc péče. Roste sám a velmi rychle, i s minimem vody. Není tedy divu, že se stal zajímavou surovinou při výrobě všeho možného – nářadí, doplňků do bytu nebo třeba při výrobě papíru. Proč ho tedy nevyužít i v oděvním průmyslu?

„Pro výrobu bambusového vlákna vyroste rostlina už za 8 až 10 týdnů.“

Reklama

Tím správným druhem je Momo bambus, který roste v Číně a právě z jeho listů se získává bambusové vlákno.  Bambus je téměř bezkonkurenční rostlinou co do pěstování – sklízet se dá již po 8 až 10 týdnech, aniž by bylo třeba ho jakkoliv hnojit. Odolává navíc běžným infekcím, protože obsahuje přírodní antimikrobiální látku, která rostlinu chrání.

Díky všem svým přednostem je tak bambus ekonomicky velmi zajímavou rostlinou, která se dá pěstovat i ve srážkově chudších oblastech. Výroba bambusového vlákna se tak může stát velmi zajímavým zdrojem obživy pro zemědělce v řadě oblastí. Stačí jen trocha péče a výsledkem je mnohem větší výnos, než jaký známe třeba u bavlny.


Bambus na talíři, bambus ve váze… Co se bambusu týká, vybere si opravdu každý. Foto: sxc.hu

Díky čemu tedy získává bambusové vlákno na popularitě?

  • nejen samotná rostlina, ale i bambusové vlákno má přirozené antibakteriální vlastnosti (ty, které chrání rostlinu proti běžným infekcím)
  • je přírodní a biologicky rozložitelné
  • bambus vyroste i v sušších a na půdu chudších oblastech, kde není možné pěstovat jiné tržní plodiny
  • bambusová tkanina má řadu předností  – dokáže absorbovat vlhkost a „větrá“, je vhodná i pro lidi s citlivější nebo alergenní pokožkou
  • vlákno je silné a velmi dobře se spřádá, použít ho lze samotné nebo v kombinaci s jinými vlákny jako je bavlna, konopí nebo třeba hedvábí


Bambusové vlákno se velmi dobře spřádá. Takto vypadá surovina pro jeho výrobu. Foto: hdiaec.en.china.cn

Většina bambusových vláken se pěstuje a zpracovává kde jinde než v Číně. Tamní firma Hebei Jigao Chemical Fiber Company má patent na široce používaný způsob zpracování bambusového vlákna a tak se bambusové vlákno pomalu stává alternativou ke dnes hojně užívanému syntetickému vláknu. A kdo ví, třeba jednou bude bambusové tričko tak oblíbené, jako dnes to bavlněné.

Autor: Redakce Nazeleno.cz