fbpx

Šest inspirativních domů: bydlet netradičně, krásně a zeleně nemusí být jen sen!0

Šest domů z jižní i severní Ameriky a Evropy zaujme na první pohled. Fasáda jako zelená louka nebo dům skrytý částečně pod zemí? Fantazii se meze nekladou, aneb nic není nemožné. A navíc: energeticky efektivní fungování zaručeno!

Pohádkový dům skrytý v zeleni

Dům s tváří stromu. Tak nějak lze vystihnout první dojem z tohoto lisabonského domu. Odvážný nápad s živou fasádou se v tomto případě rozhodně povedl. Vertikální zahrada uprostřed rušného města navozuje neobyčejné pocity přírody a klidu. Stěny o ploše 100 metrů čtverečních jsou pokryty asi 4 500 rostlin 25 různých středomořských druhů. To sice přináší určité zahradnické komplikace, ve všech čtyřech patrech si ale obyvatelé užijí čerstvou vůni zeleně rostoucí jim přímo pod okny. V ložnici ucítíte levanduli, v obývacím pokoji rozmarýn a okolo střešního bazénu zase šafrán. Mít takové bydlení v jakémkoli českém městě, to by byla pohoda!


Fasáda s 25 druhy bylin. Foto: archdaily.com, FG+SG

Reklama

První pasivní dům v Salt Lake City

Historická čtvrť Avenues v Salt Lake City dýchá viktoriánskou architekturou. Přesto i tady vzniká povedená moderní výstavba. Třeba Ruby House, dům splňující přísné standardy pasivního domu. Moderní a přitom nijak nenarušující okolní historickou zástavbu, energeticky efektivní a přitom nenápadný v kabátě tradiční cihlové fasády. Ruby House, první oficiálně certifikovaný pasivní dům v Salt Lake City je na druhý pohled víc než překvapující. Jeho autor David Brach byl původně toho názoru, že bez dobře osluněné jižní parcely prostě pasivní dům navrhnout nelze. Dlouhé snažení však přineslo ovoce a vznikl pasivní dům, který v pohodě prošel testováním v Blower-door testu s hodnotami splňujícími podmínky 50krát přísnější, než jaké jsou dnešní průměrné hodnoty. A materiály? Zvítězily především ty s dobrou trvanlivostí, izolačními vlastnostmi a nízkými nároky na údržbu (skelná vlna, EPS). Nechybí tepelné čerpadlo rekuperační větrání pomocí vzduchotechniky za pořizovací cenu 5 000 dolarů (přibližně 100 tisíc korun).


„Ruby House“ zcela plynule zapadá do stávající zástavby Salt Lake City. Foto: brachdesign.com

Dům v americké divočině vytápěný geotermální energií

Tenhle dům by se mohl stát splněným snem mnoha milovníků americké přírody. Dům Blue Ridge stojí na 200akrové farmě ve Virginii na úpatí majestátního pohoří Blue Ridge. Dva asymetrické pavilony kombinující ocel a sklo dopřávají svým obyvatelům dostatek slunečního světla a přesahující střecha zase zajišťuje stínění proti nadměrnému oslunění. Zcela bezkonkurenční je ale využití geotermální energie prostřednictvím deseti vrtů pro vytápění a chlazení domu. Nezávislost na dodávkách energie z vnějšku, použití dřeva, kamene a dalších přírodních materiálů činí z této rezidence místo snů (minimálně pro své majitele).


Netradiční dům v působivé krajině. Foto: http: plataformaarquitectura.cl, Elizabeth Felicella

Rekreační bydlení v Utahu s minimálním vlivem na okolí

Jak by vypadal váš vysněný prázdninový dům? Rodina pravidelně navštěvující akci Burning man v Black Rock City v Utahu si přála dům, který by jejím členům posloužil pro klidný odpočinek a umožnil těšit se z okolní přírody. To vše ale při minimálním dopadu na životní prostředí. Dvoupodlažní dům o ploše téměř 300 metrů čtverečních navržený firmou Imbue Design se skládá ze dvou pravoúhlých objemů namontovaných kolmo na sebe. Ty jsou opatřeny kvalitní tepelnou obálkou s deseti centimetry pěnového polystyrenu a střešním fotovoltaickým systémem, který snižuje závislost na dodávané elektřině. Geotermální systém, sálavé podlahy a rekuperační jednotka zase zajišťují efektivní vytápění a chlazení. Ze všech ložnic si navíc obyvatelé mohou dopřát působivý pohled na Wasatch Mountains. Co víc si v takovém prázdninovém domě přát?


Energeticky efektivní rekreační bydlení. Foto: imbuedesign.com

Elegantně a nenápadně – působivé bydlení pod zelenou střechou

Žít nenápadně a v co nejtěsnějším spojení s přírodou. Možná tak si svoje budoucí bydlení vysnili majitelé tohoto domu v Paraguayi. Z nápadu tvůrců z firmy Bauen rozhodně nevyrostl dům, který by si zadal s průměrností. Naopak, už jen myšlenka vytvořit doslova „útočiště“ pro jeho obyvatele je tu realizována s dokonalou trefností. Dostatek prostoru pro intimní zákoutí i respekt k životnímu prostředí. To vše dýchá z domu ve městě Luque.


Částečně nad, částečně pod zemí. Foto: archdaily.com, Mónica Matiauda

Modulární domek na břehu oceánu

Výrazně černá fasáda a bílý interiér – silný kontrast, který jistě není pro každého. Domku v portugalském Água d’Alto na břehu oceánu ale nelze upřít několik výhod. Především tu, že stojí na krásném vyvýšeném místě s úžasným výhledem. Dům o 156 metrech čtverečních je kvalitně zaizolován a nechybí ani solární panely. Jeho tvůrci, architekti z firmy [N2X] Arquitectos neopomněli ani instalaci systému pro sběr dešťové vody, kterou majitelé využívají pro zavlažování zahrady.


Černobílá kombinace na portugalském pobřeží. Foto: José Maria Oliveira, inhabitat.com

Autor: Redakce Nazeleno.cz