fbpx

Projděte se po mostě, který vyrábí vlastní energii0

Proč by nemohly mosty, bez nichž se neobejdeme, vyrábět energii? Bláznivou myšlenku už vědci ověřili a na několika místech na světě i vyzkoušeli. V Londýně je most opatřen větrnými turbínami a třeba v Soulu slouží jako solární elektrárna.

Projděte se po mostě, kde pod nohama pracují větrné turbíny a vyrábějí elektřinu pro nedaleké město. V patrech nad vaší hlavou zase farmáři pěstují ekologicky nezávadnou zeleninu a ovoce. Na večer vše zaleje příjemné a ekologicky šetrné osvětlení napájené jen ze solárních elektráren na vrcholu. Že si takový most neumíte představit?

„Londýnský most by mohl generovat vlastní energii a navíc sloužit jako farma na biopotraviny.“

Reklama

Mosty už vnímáme jako běžnou součást našeho života. Jezdíme po nich denně třeba do školy nebo do práce. Spojují dvě jinak těžko dostupná místa a krátí cestu mezi dvěma břehy. Proč tyto složité stavby, které tu stojí desítky a stovky let, nevyužít ještě jinak? Proč jim nevdechnout život a z hory betonu nevytvořit užitečnou věc, kterou lidé mohou ještě víc využít? 

Nápad využít most i jinak než jen pro spojení dvou míst, se zrodil v hlavě několika designérů. Ti ve svých návrzích vytvořili z mostů i elektrárny. Zajímavý nápad inspiroval architekty, kteří se nebáli a navrhli velmi neotřelý projekt. Představujeme vám most v Londýně, na němž se pěstují biopotraviny a vyrábí energie, most generující solární energii v Soulu nebo most coby větrnou elektrárnu v Lisabonu.

Vertikální farmaření na londýnském mostě

Říkáte si, že si tak úplně nedokážete představit vertikální farmaření na mostě? Tvůrce této myšlenky Laurie Chetwood prostřednictvím své vizualizace právě takovýto nápad předkládá světu. Jak by podle něj měl tento „dokonale zelený“ most přes Temži fungovat?

Most by podle jeho konceptu měl jednak využívat energii ze slunce na ohřev vody a větrné turbíny by zase generovaly elektrickou energii. Naprosto soběstačný systém farmaření umístění ve vyšších patrech využívající dešťovou vodu by navíc mohl produkovat vlastní biozeleninu a ovoce.


Návrh londýnského mostu přes Temži. Foto: chetwoods.com

Most jako solární farma v Soulu

V jihokorejském Soulu by měl vyrůst unikátní „solární most“. 1080 metrů dlouhá stavba spojující dvě důležitá místa v rámci města by zároveň měla sloužit jako jedna rozsáhlá fotovoltaická elektrárna a zásobit energií řadu dalších zařízení. Multifunkční most poslouží zároveň jako knihovna či muzeum, plnit bude i funkci doků pro lodě, vodní taxi a jachty.


Most v Soulu, který by měl generovat vlastní energii ze slunce. Foto: designboom.com

Lisabonský most jako větrná elektrárna

Proč nevyužít most zároveň jako větrnou elektrárnu? Takového nápadu se zhostil tým architektů a vytvořil koncept mostu pro pěší a cyklisty přes dálnici v Lisabonu. A jak že most energii generuje? Slouží mu k tomu síť s dvoutisícovkou lehkých rotujících panelů, které generují energii z proudícího větru. Energie pak poslouží k osvětlení mostu během noci. Za zmínku také stojí, že návrh mostu počítá s využitím pouze recyklované oceli získané z automobilového průmyslu.


Most pro pěší v Lisabonu využívá vlastní energii. Foto: tiagobarros.eu

Most pro pěší v Brisbane vyrábí energii ze slunce

Téměř půl kilometru dlouhý most pro pěší v Brisbane otevřený v roce 2009 využívá v hojné míře solární energii. Systém tvořený 84 fotovoltaickými panely denně generuje asi 100 KWh energie, která se využívá pro jeho noční osvětlení. Veškerou spotřebu energie na osvětlení LED zdroji přitom povětšinou plně pokrývá právě energie ze slunce získaná přes den.


Most v Brisbane byl otevřen roku 2009. Foto: worldarchitecturenews.com, Christopher Frederick Jones

Autor: Jana Poncarová