fbpx

Houpací křeslo Otarky: zhoupněte se a posviťte si při čtení díky elektřině, kterou křeslo vyrobí0

Křeslo Otarky nejenže nabízí příjemné posezení, ale i zodpovědný přístup k nakládání s energiemi. Dokáže totiž samo vyrábět elektřinu, třeba právě k tomu, abyste si při posezení v křesle mohli posvítit na knihu.

Studenti již světovému designu již mnohokrát ukázali, že jejich neotřelé nápady mnohdy zaujmou více než proslulá jména. Nejinak je tomu i v případě Igora Gitelstaina, izraelského postgraduálního studenta. Ten se se svým nápadem nedávno prezentoval na výstavě v Shenkar College, studuje průmyslový design. A není divu, že vzbudil pozornost. Jeho houpací křeslo Otarky není ani tak speciálním designovým kouskem, jako spíše senzací v oblasti energií.

„Křeslo vyrábí energii, která může třeba napájet lampičku pro svícení při čtení knihy.“

Reklama

Taky milujete houpací křesla? Ten pocit zavrtat se do polštářů a uprostřed pohybu sem – tam až do omrzení vychutnávat pocit uklidnění? Igor zjevně věděl, na co vsadit. A čím že je jeho křeslo tak unikátní? Dokáže totiž prostřednictvím kývavého pohybu vyrábět energii.


Křeslo Otarky izraelského studenta. Foto: igorgitelstain.me

Tvůrce si se svým modelem pohrál opravdu dokonale, na první pohled totiž žádné elektrozařízení neobjevíte. Generátor elektřiny z kuličkových ložisek a cívky se totiž skrývá v elegantních lesklých kovových nohách křesla. Kuličková ložiska dokážou převést kinetickou energii z pohybu, který houpající se člověk produkuje, a vyrábí elektřinu třeba pro lampičku, kterou si svítíte při čtení. Samotné posezení nabízí sedací část vyrobená z bíle čalouněné tvarované překližky.


Jak křeslo vyrábí energii? Tady je nápověda. Foto: igorgitelstain.me

Křeslo Otarky už zaujalo designéry, výrobce i uživatele po celém světě. Především proto, že se nejedná o nějaký fantastický konstrukční prototyp, ale produkt, který by ve svém domově využilo obrovské množství lidí. „Při výběru tématu jsem se snažil nehledat sofistikované řešení pro obyčejný problém. Zaměřil jsem se na energii, protože jako mnoho jiných jsem přesvědčen, že svět projde v blízké budoucnosti změnou a energie bude velmi cenným zbožím. Mnohem cennějším než sladká voda, paliva a čistý vzduch. Ekonomická a environmentální otázka produkce elektřiny a naše závislost na jejích dodavatelích je nyní tím zásadním problémem,“ řekl Gitelstain.

I když nám křeslo Otarky zřejmě nemůže pomoci překonat případnou energetickou krizi, jsou slova jeho tvůrce a myšlenka energetické soběstačnosti pro 21. století přinejmenším inspirativní.

Podívejte se, jak vypadá „kouzelné“ houpací křeslo:

Autor: Redakce Nazeleno.cz