TISKOVÁ ZPRÁVA
V německém Bonnu dnes začalo dvoutýdenní klimatické jednání na úrovni OSN, jehož cílem je připravit novou globální dohodu o ochraně klimatu tak, aby mohla být v prosinci přijata na klimatickém summitu v Kodani. Delegaci českého předsednictví vede ředitel odboru změny klimatu MŽP Pavel Zámyslický.
Klíčem k nové klimatické dohodě jsou především jasné závazky rozvinutých zemí snížit do roku 2020 emise skleníkových plynů v rozmezí minus 25 – 40 % oproti roku 1990. „Rozvojové země by měly také přispět, a to významným odklonem (15 – 30 %) od stávajícího strmého nárůstu produkce těchto plynů a připravit své politiky a strategie nízkouhlíkového rozvoje,“ říká Pavel Zámyslický. Významnou součástí má být rovněž dohoda o financování těchto opatření (odhady hovoří o řádu desítek miliard dolarů ročně) – zejména transferu nízkouhlíkových technologií a nákladů na adaptaci na negativní dopady změny klimatu.
ReklamaDelegáti se budou zabývat také budoucí rolí emisního obchodování a změnami ve flexibilních mechanismech Kjótského protokolu a případného zapojení geologického ukládání uhlíku (CCS) do tohoto mechanismu. Významnou roli má i otázka emisních redukcí z odlesňování a degradace lesa v rozvojových zemí – tento specifický zdroj se podílí na celosvětových antropogenních emisích 20 %.
Česká republika na konferenci, které se účastní několik tisíc zástupců vlád i neziskového sektoru koordinuje členské státy EU a vystupuje při vyjednávání jejím jménem. Na programu je také řada bilaterálních jednání s nejvýznamnějšími světovými ekonomikami (USA, Čína, Rusko, Brazílie, atd.).
V Bonnu by v následujících dnech měly být diskutovány již první konkrétní návrhy textů, které připravili předsedající jednotlivých pracovních skupin. Tyto texty mají již sloužit jako základ nové “Kodaňské dohody“.
TIP: Více o globálním oteplování a stávajícím Kjótském protokolu se dozvíte například zde.