fbpx

Napadl sníh, ale ven se jít nedá. Co dělat?0

Časy tuhých zim jsou nejspíš za námi. Teď se místo tří měsíců pod metrovou vrstvou sněhu můžeme spíše připravovat na pár dní až týdnů s jemnou sněhovou pokrývkou, která ještě v pravidelných intervalech odtává a tvoří tak všemi oblíbenou sněhovou břečku.

Vyjet si od domu přímo na běžkách je tak absolutně nereálné, pokud nebydlíte alespoň 800 metrů nad mořem. Jenže pěší turistika v těchto podmínkách na radosti zrovna také nepřidá. Co tedy alternativně podniknout?

Domácím kutilům

Samotnou kapitolou jsou kutilové, kteří si doma v poklidu a teple své dílny mohou vyhrát s přípravami na léto. Na zahrádce je vždy spousta potřebných úprav na zařízení – nové desky k plotu, které je vhodné i pořádně natřít a nalakovat, opravit případně přikoupit stojany na květiny či nabrousit pily, sekačky a křovinořezy. Pokud máte doma nějaké to dřevěné prkénko navíc, můžete si také postavit vlastní krmítko pro ptáčky, kdyby už náhodou mělo napadnout tolik sněhu, že by jim troška zrní a loje přišla vhod.

Pro alternativní zahrádkáře pak máme 5 tipů na vlastnoručně vyrobené vertikální zahrady. Pohled na ručně vyráběné okrasy či třeba právě ptačí budky potěší mnohem více, než jejich kupované verze.

Výhodou v nevýhodě je také spousta nepořádku, která se těmito činnostmi vytvoří a někdo, v lepším případě hodná manželka, v horším kutil sám, to bude muset i uklidit, což zabere také nejeden dlouhý zimní večer.

Pohoda u krbu

Právě dlouhé zimní večery jsou věčně omílanou tématikou. Jak s nimi tedy krom sledování věčně opakujících se nejlepších záběrů silvestrovských pořadů ze 70. a 80. let naložit? Výhodné je v tomto ohledu vlastnictví krbu či kamínek, díky kterým se domácí atmosféra krásně uvolní a k toužené pohodě je to již pouhý krůček. Několik večerů v roce pak strávíte pouhým sledováním plápolání a třepetání ohně spolu s poslechem praskajícího dřeva. Idylku pak doplní sklenka dobrého vína.

Pro aktivnější je v nabídce ještě spousta dalších domácích činností. Miniaturisté si mohou slepit model lodě či letadla, maximalisté naopak zkusit namalovat vlastní obraz. V případě, že se v této pohodové atmosféře sejdete ve větším počtu, můžete místo běžného popovídání u sklenky dobrého moku zkusit nějakou společenskou hru. Od člověče nezlob se, přes různé pohybové hry typu aktivit pro částečné upravení figury po vánočních svátcích, až po karetní hry. Obvyklý mariáš však můžete zkusit vystřídat třeba za poker, který je čím dál více oblíbený a rozrůstající se hráčská komunita může rozšířit váš okruh přátel. Jak hrát se naučíte snadno a rychle.

Muzea a výstavy pro inspirace

Máte-li vašeho bytu či domu plné zuby, zkuste vyrazit za uměním. Krom kulturního vyžití třeba také dostanete inspiraci, jak byste ještě mohli vylepšit váš již tak vyparáděný domov. Pokud vás však múza nepolíbí, můžete se inspirovat originálními modely nářadí, které pak dle vlastního uvážení modifikujete pro praxi. Pokud již některou z těchto šikovných hraček vlastníte, pak je čas začít takticky přemýšlet o správném množství a rozmístění nejen okrasných květin, aby váš domov byl nejpříjemnějším, ale také zeleniny, protože jen tu domácí můžete s jistotou nazvat bio, jelikož u ní vždy víte, čím jí zaléváte.

Plánování je důležité z hlediska živin v půdě, které si rostlina bere, není totiž vhodné na stejné místo dávat neustále stejné plodiny. Ty totiž zeminu vysají o živiny, které potřebují a naopak jiné, pro ně nepotřebné, se hromadí. Při pravidelném střídání plodin, které mají různé nároky na půdu, pak dosáhnete maximálního využití vámi investovaného času a energie a získáte krásné a zdravé rostliny, které tedy vyplodí na pohled krásné a zároveň i chutné plody. S nimi pak vaření půjde jedna radost.

Inspiraci však nemusíte hledat jen pro zahrádkaření. Chladné dny vás jistě dříve či později donutí otočit kohoutkem na topení a faktura na jaře vás přiměje popřemýšlet, zda je vámi zvolená metoda k vytápění nejvýhodnější. A pokud tomu tak je, nebylo by vhodné váš dům třeba i zateplit, aby ta příští zima byla ještě příjemnější? Vždyť jak je známo, okolo domu a zahrádky je pořád co dělat.

Autor: Komerční sdělení