fbpx

Nakupujte bez obalu. Budete brát ohled na přírodu i svou peněženku0

Bezobalové obchody se u nás těší čím dál většímu zájmu. Jsou totiž skvělou cestou, jak být šetrnější k životnímu prostředí, zdrojům a rodinným financím. Podívejte se spolu s námi na to, jak to v bezobalových obchodech funguje, a kde můžeme bezobalové nakupování praktikovat.

Zdroj: Unsplash

Výhody bezobalového nakupování

Jestli doma třídíte odpad, určitě moc dobře víte, kolik jednorázových obalů – pytlíků, sáčků a tak dále – v něm skončí. Asi vás tedy nepřekvapí fakt, že se u nás každý rok vyprodukuje více než 30 miliónů tun odpadu. Bohužel, 75 % z tohoto množství putuje na skládky a do spaloven. Eliminace vzniku zbytečného odpadu je tedy jedním z hlavních důvodů, proč nakupovat bezobalově.

Mezi další benefity pak patří:

Reklama

  • Snížení množství škodlivých látek – aditiv, konzervantů, chemie v jídle i v domácnosti.
  • Nákup kvalitních výrobků – nejčastěji lokálních a v bio kvalitě.
  • Úspora času, peněz, omezení plýtvání jídlem – nakoupíte jednoduše opravdu tolik, kolik potřebujete. U trvanlivých potravin naopak můžete vzít větší množství a nejezdit do obchodu tak často.
  • Podpora lokálních producentů a ekologického zemědělství – zboží v bezobalových obchodech je převážně z místních zdrojů, od drobných zemědělců, vypěstováno s ohledem na přírodu a kvalitu.
Zdroj: Unsplash

Bezobalově můžete nakupovat nejen ve specializovaných obchodech

Supermarkety

Zapomeňte na igelitky a mikrotenové sáčky. Pořiďte si znovupoužitelné sáčky a látkovou tašku na nákup, případně oblíbenou českou síťovku. Někde vám v rámci pultového prodeje dokonce umožní nakoupit sýry, uzeniny nebo lahůdky do vlastních obalů.

Běžné obchody

Tím myslíme vaši oblíbenou pekárnu, zelinářství nebo mastný krámek. Nebojte se a zeptejte se personálu, jestli vám zboží můžou dát do vlastních sáčků nebo krabiček. Sami uvidíte, že vstřícnost je v tomto směru čím dál větší.

Trhy a jarmarky

Tady vám bude stačit, taška, košík nebo jakýkoliv další obal. Navíc se pří nákupu můžete producenta přímo zeptat, jakým způsobem bylo dané zboží vypěstováno nebo vyrobeno. Stejně tak můžete vyzkoušet nákup z lokálních farem.

Zdroj: Unsplash

Jak to chodí v bezobalových obchodech

Tyto obchody nabízí většinu svého sortimentu v bezobalové variantě, případně ve vratných obalech. Stejným způsobem by mělo navíc probíhat i jejich zásobování, takže tady nehrozí vznik „neviditelného odpadu“, tedy obalového materiálu, ve kterém je zboží dopravováno do obchodů.

Nakoupit zde můžete do vlastních nádob a krabiček, případně můžete využít jiných, které jsou v obchodě k dispozici. Stejně tak si zde různé nádoby a sáčky můžete také koupit. Zboží pak bývá v nádobách a barelech, odkud si ho můžete odsypat násypníky, nebo stočit, případně pro nabrání použít lopatku, kleště nebo další nástroje. Cena za nákup je pak počítána podle váhy (po odečtení váhy obalu) nebo podle počtu kusů.

Nakupování je zde oproti supermarketů tako jiné v tom, že je klidnější a pohodovější. Neprobíhá ve shonu a spěchu za zběsilého pípání pokladen, a navíc si často s personálem můžete popovídat také o zero waste životním stylu, protože v bezobalových obchodech většinou najdete srdcaře a lidi žijící právě tímto životním stylem.

Nevíte, kde jsou ve vašem okolí bezobalové obchody? Podívejte se na mapu Reduca a hned budete mít jasno.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.