fbpx

Nakopněte vlastní podnikání aneb Jak získat základní kapitál0

Chybí vám základní vklad pro vlastní podnikatelskou činnost? Ať už své obchodní aktivity podrobně plánujete několik let, nebo jste ze dne na den dostali naprosto geniální nápad, rozjeďte svoji vlastní firmu co nejdříve. Kde a jak ale získat peníze na rozvoj vlastní firmy? Poradíme vám!

Pomůže rodina, přátelé nebo mecenáši

Začněme způsobem, který pravděpodobně napadne většinu z nás. Podle průzkumů se tento způsob financování firem v České republice drží na předních příčkách využívaných možností. V rámci rodinné půjčky se totiž lze dohodnout na nulových nebo velmi nízkých úrocích a v případě, že nastane nečekaná událost, která vám znemožní odeslat splátku včas, vyhnou se vám i nejrůznější sankce. Pokud se ale pro tuto možnost rozhodnete, nastavte si se svými blízkými jasná pravidla a držte se jich, aby váš profesní rozkvět neblaze neovlivnil přátelské či rodinné vztahy.

Crowdfunding

Další hojně využívanou možností je crowdfunding neboli hromadné financování. Jak už sám název napovídá, na financování vašeho podniku se složí více jednotlivců, kterým za jejich větší či menší příspěvek poskytnete nějakou kompenzaci. V takovém případě můžete nabídnout například exkluzivní vzorky zboží, poukaz na služby nebo další benefity. Aby se projekt dostal do širšího povědomí, nepodceňujte sílu online marketingu a sociálních sítí. Čím větší fanouškovská základna, tím lépe.

Start-up

Startupové soutěže zažily na našem trhu největší boom už před několika lety, tento způsob financování je ovšem stále velmi oblíbený. V dnešní době existuje mnoho nejrůznějších tuzemských i zahraničních soutěží, které si lze vybrat podle výše částky. Výhodou účasti v takové soutěži je kromě možné výhry i cenná zpětná vazba, kterou ke svému podnikatelskému záměru mnohdy získáte od velkých etablovaných firem.

Peer-to-peer

Tento způsob financování se v České republice objevil sice relativně nedávno, během chvíle si však získal velkou oblíbenost. Skrze veřejnou výzvu na online platformě si sjednáte půjčku od několika lidí najednou, se kterými se taktéž dohodnete na individuálním úroku i způsobu splácení. Úrok je v tomto případě velmi často nižší než v bance, nicméně rizikem jsou nejrůznější možné komplikace vyplývající ze splácení dluhu více subjektům. Pokud totiž nastane nečekaná událost, která vám splácení znemožní, individuální smlouvy vám mohou jednání poněkud zkomplikovat.

Zvýhodněný bankovní úvěr

V rámci klasického bankovního úvěru vás sice může čekat o něco vyšší úrok, nicméně toto řešení přináší mnohé výhody. Banky jsou spolehlivými institucemi, které představují záruku transparentního jednání. V případě žádání o bankovní půjčku je dobré, když můžete relevanci svého podnikatelského záměru prokázat vlastními podnikatelskými zkušenostmi, neprůstřelným finančním plánem a vysokou návratností investice.

Autor: Komerční sdělení