fbpx

Nádherná „off-grid“ chata v jihozápadní Francii0

Rekreační domek od francouzského architektonického studia A6A reflektuje všechny moderní trendy malých domů. Jde o dřevostavbu, která byla smontována předem a na místo dovezena. Fasádu kryjí opálená borová prkna z místního dřeva a dům je celkově řešen jako soběstačný (off-grid). Může to být dobrá inspirace, pro české stavitele chatek a „tinyhousů“.

Foto: A6A 

Malý dům v baskickém městečku s nepříliš francouzským názvem Ustaritz tvůrci nazvali Heva, což je zkratka pro „Habiter un espace de vie autonome“ – tedy něco ve smyslu „bydlení v soběstačném prostoru“.

Domek, nebo spíše chata s podlahovou plochou 22 m2 je řešena jako nezávislá na energetických sítích, přičemž nezávisle je zde navrženo také hospodaření s pitnou vodou a odpadem. Právě legislativa týkající se zacházení s pitnou vodou je ve Francii poměrně přísná.

Reklama

Podobně jako u českého Freedomku jde o dřevostavbu rámové konstrukce. Jako tepelná izolace posloužily materiály na bázi dřevovlákna. Vnitřní obklad je z překližky a vnější obklad pak tvoří borová prkna zakonzervovaná technikou opalování. Stejně jako Freedomek i Heva vzniká v dílně a na místo je pak převezen pomocí kamionu. Na základy ze zemních vrutů je pak dům usazen pomocí jeřábu.

Vnitřní prostor je rozdělen na tři částí. Uprostřed za velkými okny je společná obývací část s kuchyňkou, stolem a kamny na dřevo. Po stranách je pak koupelna s toaletou a dvě malé ložnice (nebo spíš spací kóje). Na střeše jsou umístěny solární panely. Dům zasazený do starého sadu slouží pro víkendovou rekreaci.

Foto: A6A 

Foto: A6A     

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.