fbpx

Nadchněte své děti pro zahradničení. Poradíme jak!0

Chcete ve vašich dětech vzbudit zájem o zahradničení? Máme pro vás několik způsobů, které zábavnou formou naučí i ty nejmenší, jak milovat rostliny a péči o ně. A je úplně jedno, jestli máte truhlíky na balkónu nebo zahradu u domu.

Zdroj: Pixabay

Dostat děti na zahradu a udržet je tam při nějaké soustavné aktivitě může být docela oříšek. Zatímco některé z nich zbožňují možnost zamazat se v hlíně, jiné tomu úplně nefandí. Každopádně má pro ně pobyt na čerstvém vzduchu pozitivní vliv. Krom toho, že si protáhnou tělo bylo také prokázáno, že zahradničení pomáhá zlepšovat koncentraci.

Pamatujte, že hlavním hnacím motorem proto, aby zahrada děti opravdu bavila je hravost a veselý a nápaditý přístup ke všem aktivitám, které pro ně chcete připravit. Tady máte pár tipů:

Reklama

Dejte jim prostor

Určete část zahrad – záhon, truhlík nebo květináče, které budou mít na starosti jenom děti, aby si vytvořily svou vlastní zahrádku. Za mírného vedení pak nechejte výběr pěstovaných rostlin čistě na nich.

Zapojte je hned od začátku

Zapojte děti do celého plánovacího procesu. Vezměte zahradní katalogy nebo magazíny, ať si samy vyberou rostliny, které chtějí pěstovat. Obrázky si pak mohou vystřihnout a vyrobit si z nich cedulky k záhonkům. Starší děti pak mohou jednotlivé rostlinky pro označování přímo namalovat nebo si značky vyrobit. Jednoduše přizpůsobte plánovací strategii jejich věku, schopnostem, zájmům a talentu.

Využijte jejich smysly

Zapojením smyslů děti krásně propojíte s přírodou a s okolním světem. U zraku myslete na barvy. Ty jsou důležitým aspektem proto, abyste své děti nadchly pro zahradničení. Nechejte je, ať kombinují barvy rostlin nebo dekorací podle jejich vlastní chuti a fantazie, i když to nebude úplně podle vašich představ. Pamatujte, že hlavním cílem je probudit v nich nadšení a zájem.

Zapojte chutě při sběru ovoce a vlastnoručně vypěstované zeleniny. Pěstujte tedy na své zahradě a v truhlících to, co děti milují – jahody, maliny, hrášek, borůvky i všemožné bylinky. Zkuste si pak udělat i klasickou „poznávačku“. Uvidíte, že si užijete spoustu zábavy.

Zdroj: Pixabay

Pěstujte zajímavé a „zábavné“ rostliny

Zapojte do své zahrady rostliny s neobvyklým jménem nebo podobou. Hrajte si s popínavkami jako je hrášek nebo fazole. Z těch můžete dokonce se svými dětmi zasadit a nechat vyrůst stan.

Udělejte z plení hru

Plevel je součástí každé zahrady, takže ho naučte děti hezky rozpoznávat. Z jeho vytrhávání pak udělejte klidně soutěž a zjistěte, kdo dokáže v daném čase vyplít největší část záhonku. Udělujte také body za plevel, který má skončit na kompostu.

Seznamte je se škůdci i s užitečným hmyzem

Ukažte dětem, kdo vaší zahradě hrdinně pomáhá i to, kdo není vítaným hostem. Vyrobte společně pro užitečný hmyz broukoviště nebo vytvořte letní pítko pro včely, které jsou pro zahradu velmi užitečné. Vysvětlete také dětem, že vodu potřebují na ředění medu, pomoc s trávením, k ochlazení úlu a pro tvorbu mateří kašičky.

Na včelí pítko budete potřebovat:

  • Mělkou misku ze skla nebo keramiky
  • Kamínky, na které se mou včely posadit
  • Květináč, na který misku postavíte
  • A samozřejmě vodu

Pítko potom umístěte na stinné a nerušené místo. Vody do něj dejte jen tolik, aby horní část kamenů nebyla ponořena. A pamatujte, že pítko musíte pravidelně čistit a vodu doplňovat každý den.

Přejeme úspěšné společné zahradničení a spoustu nových zážitků!

Autor: Bára Kocmánková