fbpx

NA VLASTNÍ KŮŽI: Svezli jsme se elektromobilem Smart ED0

FOTOGALERIE! Otočíte klíčkem, ale neuslyšíte žádné nastartování motoru. Přesto je vůz připraven k jízdě. Jak se řídí elektromobil? Otestovali jsme jízdu v elektrickém Smartu za vás.

Na střešní parkoviště obchodního centra na Chodově, kde jsou úhledně zaparkované vozy Smart ED (Electric Drive), praží silné červnové slunce. Elektrické Smarty se na první pohled nijak neliší do svých benzínových předchůdců. Ve svých útrobách ovšem místo spalovacího motoru skrývají lithium-iontovou baterii a elektromotor. Za pár okamžiků se v jednom z nich svezu a na vlastní kůži vyzkouším, jak se jezdí v elektromobilu.

„Motor po otočení klíčku vůbec neuslyšíte, přesto je vůz připraven k jízdě.“

Reklama

Jak se startuje elektromobil

Sedám si za volant malého vozítka a hledám zapalování. Klíč je nezvykle umístěn u “řadicí páky“, a když jím otočím, zdánlivě se nic neděje. Motor neběží, je ticho. Že je elektromobil připraven k jízdě, poznáte podle dvou budíků umístěných nad palubní deskou, které naběhnou. Jeden z nich ukazuje stav baterie, druhý její aktuální odběr.

SERIÁL: Elektromobily

– Smart: Sériově vyráběný elektromobil

– Nej elektromobily roku 2011

– Elektrická Škoda Octavia

– Elektromobilem za 60 Kč na 100 km

– Elektromobil Peugeot iOn do města

Smart ED je automat. Spojku byste hledali marně – vozítko má pod volantem jen brzdu a plyn. A volící pákou si pouze nastavíte, zda chcete jet dopředu, nebo couvat. Trochu nezvyklé. Přidávám zlehka plyn a elektrický Smart se rozjíždí, zrychlení je velmi dobré, až překvapivě dobré. Auto je živé a po chvíli si zvykám na to, že chybí spojka a motor není absolutně slyšet.


Smart ED si můžete zapůjčit za 499 korun na den. Foto: autorka

Čeká mě test zručnosti a rychlosti – snažím se co nejrychleji projet mezi kolíky. Smart ED je živé auto, které se výborně ovládá. S velkou mírou nadsázky ho lze přirovnat k pouťovým autíčkům – prostě šlápnete na plyn, jedete a točíte volantem. Povede se mi prokličkovat mezi červenobílými čepicemi, aniž bych některou z nich shodila.

Smart ED se projel po Karlově mostě

Elektrický Smart využívá v České republice pražská ZOO a místní záchranná služba. Minulý týden byl Smart ED uveden do provozu také v Brně a několik vozidel má k dispozici autopůjčovna Sixt, která elektrický Smart pronajímá za 499 korun na den. Pro obyčejného smrtelníka je zapůjčení vozu jedinou možností, jak se ve Smartu ED povozit. Zatím.

Elektromobil Smart ED je určen převážně pro městský provoz a splňuje vše, co většina z nás od malého městského vozítka očekává: je snadno ovladatelný, živý, dobře se s ním parkuje a vejde se doslova všude. Smart ED záchranné služby v Praze už zasahoval například na Karlově mostě nebo na Petříně. Tedy v místech, kam se s běžným vozem nemáte šanci dostat.


Elektrický Smart pražské záchranné služby má už najeto kolem 5 000 km. Foto: autorka

S elektrickým Smartem jezdím od března,“ říká mladý záchranář, který nám ochotně ukazuje vůz. Jen na elektromotor a baterii se podívat nemůžeme – je neprůstupně ukrytá v zadní části vozu pod sedačkami. V přední části vozu, pod malinkatou kapotou, se skrývají nádrže na kapaliny.

Jezdí se mi s ním dobře, zrychlení má skvělé a zatím jsem s ním jel nejrychleji 110 km za hodinu,“ pokračuje záchranář, který s vozem po Praze najel kolem 5 000 km.

VE ZKRATCE: Smart ED

  • Městský a příměstský elektromobil.
  • Lithium-ionové akumulátory vyvinuté americkou Tesla Motors Inc.
  • Elektromotor s maximálním výkonem 30 kW (dlouhodobě dává 20 kW).
  • Maximální rychlost udávaná výrobcem 100 km/h.
  • Zrychlení z 0 na 60 km/h za 6,5 vteřin.
  • Ma jedno nabití ujede až 140 km.
  • Plné dobití tvrá 8 hodin (na 80 % kapacity elektromobil nabijete za 4 hodiny).
  • Pohotovostní hmotnost elektromobilu 890 kg.
  • V prodeji by se měl objevit v roce 2012. Cena zatím není známá.
  • V základní výbavě: automatická klimatizace, elektrické stahování oken, dvouramenný kožený volant a kožená hlavice volící páky, EPS – elektrické řízení, rádio smart entry line, roleta zavazadlového prostoru (včetně sítě)

Elektrický Smart v prodeji v roce 2012

Příští rok si Smart ED budeme moci zakoupit. Jeho cena není zatím známá, lze ale očekávat, že nepůjde o levnou záležitost – leasingová společnost totiž Smarty, které zatím zkušebně jezdí po České republice, vyčíslila na 750 000 korun.

FOTOGALERIE

Autor: Jana Poncarová