fbpx

I plastová okna vyžadují údržbu. Na podzim je pro ni nejvyšší čas1

S podzimem přichází čas také na důležitou aktivitu – údržbu plastových oken. Proč je tato činnost před zimou tak důležitá? Z jakého důvodu je podzim pro péči o okna ideální a na co si dát při údržbě pozor?

Ideální doba na seřízení oken

Hlavní motivací pro pravidelnou údržbu plastových oken je fakt, že se díky ní vyhnete případným problémům s tepelnou izolací či zvukovou propustností. Pro zachování vlastností plastových oken je nutná pravidelná revize. Zanedbání by mohlo vést ke ztrátě termoregulace nebo zvukové izolace. Údržbou si tak ušetříte případné překvapení při zúčtování za energie.

Pokud okno při zavírání mírně drhne nebo jde ztuha otočit kličkou, jedná se o jasné signály pro jeho seřízení. Teploty pod nulou i slunečné letní dny ovšem mají nepříznivé účinky na roztažnost okenních profilů, což z podzimu dělá ideální období pro seřízení. Pokud okna seřizujete při vysokých letních teplotách či mrazivých zimních dnech, profil se může lehce zkroutit a seřízení bude nepřesné. Podzim je pro seřízení optimální, protože rozdíl mezi vnější a vnitřní teplotou je minimální.

Reklama

okno
Podzim je díky svým teplotám ideální období na seřízení oken. Není totiž vedro ani nemrzne.

Pravidelná údržba kování a těsnění

Minimálně jednou ročně – ideálně před zimou – je optimální věnovat péči okennímu kování a těsnění. Doporučený postup při takové údržbě by měl být součástí každého manuálu k použití nezávisle na dodavateli oken. V první řadě je důležité promazání pantů, aby se okno dalo bez problémů otevírat a zavírat. Zvýšenou pozornost si zaslouží i těsnící gumy. Pravidelně je zbavujte prachu a každý půlrok je ošetřete silikonovým olejem. Nakonec umyjte skla teplou vodou s malým přídavkem neinvazivního čisticího prostředku, který je šetrný k povrchové vrstvě okna.

Autor: Redakce Nazeleno.cz