fbpx

Na nový kondenzační kotel můžete využít státní dotaci i výhodnější půjčku0

Kotlem na tuhá paliva stále topí v Česku zhruba 600 tisíc domácností. Téměř polovina z těchto kotlů pak spadá do problematické 1. a 2. emisní třídy. A právě tyhle kotle do ovzduší vypouští nejvíce škodlivých látek, zhoršují smogovou situaci a ztěžují život nejen astmatikům. Stát proto jejich používání od roku 2022 zakazuje. Kdo do září 2022 nevyhovující kotel nevymění za nový, tomu hrozí pokuta až 50 000 Kč. Jak si s tím poradit?

Starý způsob vytápění a kotel na tuhá paliva naštěstí můžete poměrně jednoduše vyměnit buď za klasický plynový kotel, anebo ještě jiný – podstatně ekologičtější. Na úsporný a efektivní kondenzační kotel přitom navíc získáte státní dotaci.

Podívejte se, jak kondenzační kotel (na rozdíl od tradičního plynového kotle) funguje, za jak dlouho se vám investice do něj vrátí a jak pořízení kotle nejlépe financovat.

V hlavní roli ekologické vytápění: Vsaďte na kondenzační kotel


Plynový kotel používá k vytápění 75 % českých domácností. Zemní plyn se stále řadí mezi nejméně škodlivá fosilní paliva. Při jeho spalování nevzniká tolik zdraví ohrožujících látek jako například při spalování černého uhlí nebo dokonce odpadu, jako jsou třeba plasty.

Klasické atmosférické plynové kotle pomalu ale jistě nahrazují ekologičtější, úspornější a efektivnější kondenzační plynové kotle. Hlavní nevýhodou klasického plynového kotle je, že nepracuje efektivně a nevyužívá z paliva veškerou možnou energii. Laicky řečeno: Část tepla vám tak zcela bez užitku „zmizí“. Přechod na kondenzační kotel tak může ušetřit až 30 % provozních nákladů za zemní plyn.

Co je kondenzační kotel a jak funguje

Kondenzační kotel oproti klasickému plynovému kotli využívá nejen samotnou energii ze zemního plynu, ale v teplo zvládne přeměnit i část odpadních spalin. Právě díky tomu jeho účinnost výrazně přesahuje klasické plynové kotle. Často se uvádí účinnost až 110 % (opravdu nejde o překlep). Využití zemního plynu v případě klasického kotle na zemní plyn většinou nepřesáhne 85 %. U atmosférického kotle vždy spotřebujete více paliva, než kolik tepla skutečně získáte. U kondenzačního kotle je to naopak.

S kondenzačním kotlem tak nejen snížíte roční náklady na samotné vytápění, ale také vypustíte do ovzduší mnohem méně škodlivých emisí. Jak zjednodušeně popsat princip fungování kondenzačního kotle? Při spalování zemního plynu se tvoří nejen teplo, ale i odpadní spaliny.

Součástí těchto spalin je i vodní pára, která v sobě skrývá poměrně dost tepelné energie. Kondenzační kotel zkapalněním – kondenzací, právě tuhle energii dokáže využít. Spaliny se tedy nevypustí ven jako se to děje u klasického plynového kotle. Místo toho se sníží teplota ve výměníku a horká pára zkapalní. Tímhle procesem ze spalin dostaneme teplo, které kondenzační kotel dokáže dál využít k ohřevu vody nebo vytápění.

Provoz kondenzačního kotle je na rozdíl od kotle na tuhá paliva nejen ekonomičtější, ale i výrazně víc ekologický.

Výhody kondenzačního kotle oproti klasickému kotli na zemní plyn

  • Větší efektivita a ekologičtější provoz – kondenzační kotel lépe využívá zdroje tepla a neprodukuje tolik škodlivých emisí.
  • Rychlá návratnost investice – náklady na kondenzační kotel se vám vrátí zhruba za 4 až 5 let.
  • Možnost regulovat provoz kotle – výkonnost kotle se řídí i podle aktuální venkovní teploty. Tím můžete ještě více snížit náklady na vytápění.

Jak nejlépe financovat pořízení kondenzačního kotle

Přestože kondenzační kotel patří k investicím s poměrně rychlou návratností, stále jsou pořizovací náklady pro spoustu lidí vysoké. Financovat výměnu starého neekologického kotle čistě z vlastních zdrojů si nemůže dovolit každý.

Právě proto připravilo Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s Evropskou unií dotační programy, díky kterým je mnohem snazší dosáhnout na ekologické zdroje vytápění. Žádat o příspěvek můžete v programu Nová zelená úsporám nebo v rámci Kotlíkové dotace.

Dotační program Nová zelená úsporám sice řeší výměny zdrojů tepla, ale primárně se z něj financuje zateplení domu, výměna oken nebo výstavba energeticky pasivních domů. Na vyšší podporu od státu v případě pořízení kondenzačního kotle dosáhnete, když využijete Kotlíkovou dotaci. V takovém případě pokryje dotace až 75 % všech nákladů, a to až do výše 95 000 Kč.

Zádrhel pro některé zájemce o kondenzovaný kotel je, že se státní dotace výplácí až zpětně. A vlastní zdroje pro financování nemusí být ihned dostupné. Právě pro takové případy Hello bank! představila EKO půjčku. Půjčka má výhodný úrok, potřebné peníze získáte ihned a můžete se rovnou pustit do výměny starého kotle za nový. Bankéř vám navíc s celou žádostí o dotaci pomůže, poradí, jak o dotaci požádat a co všechno k tomu musíte doložit.

Zdroj foto: istockphoto

Autor: Komerční sdělení