fbpx

Na kole s dětmi – na co si dát pozor0

Praha není Kodaň a Brno není Vídeň. Jízda na kole je v podmínkách českých měst mnohdy poměrně rizikovou činností, a cesta kole s sebou obvykle proto nese i plánování cesty s kalkulací možných rizik. A co teprve, pokud chcete vzít s sebou také dítě?

Zatímco sportovci a výletníci mají pro přepravu dětí přívěsné vozíky, městský cyklista se musí spokojit se sedačkou. Ta může mít několik podob, vyzkoušela jsem lety prověřenou kovovou sedačku se stupátky i komfortní plastové sedadlo nad zadním kolem. Obojí se mé dvouleté dcerce líbilo a obě koncepce mají své výhody i nevýhody.

Z počátku je nutné volit raději kratší jízdy, aby si dítě na sedačku zvyklo. Pokud plánujete delší výlet, počítejte s častými zastávkami. A vezměte v úvahu ještě jednu praktickou zkušenost: Zatímco vy budete po jízdě nejspíš trochu unavení, vaše dítě bude po sezení v sedačce naopak dobře odpočaté.

Reklama

Jak staré dítě už může s vámi jezdit?

K ježdění na kole dítětem jsem se odhodlala, když bylo dceři asi jeden a půl roku. Obecně se doporučuje vozit dítě až od takového věku, kdy už bezpečně sedí samo, dobře drží hlavičku a už má trochu jistější pohyby. Miminko na sedačku nepatří a osobně bych je asi nevozila ani ve vozíku. A to rozhodně patřím mezi příliš ochranářské matky…

Přední nebo zadní sedačka?

Velké diskuse se vedou o tom, která sedačka je lepší. Zda přední, uchycená na rámu, nebo zadní umístěná nad zadním kolem. Vyzkoušela jsem obě, ale stále nemůžu jednoznačně říci, která z nich je lepší. Přední sedačka se lépe hodí pro městská kola. Dítě jízda na přední sedačce podle mého názoru víc baví, protože se může dívat dopředu, drží se za řídítka a „pomáhá“ řídit kolo. Za jízdy na dítě dobře vidíte, máte přehled, co právě dělá a zda se mu jízda líbí či nikoli.

Mezi českými cyklisty jsou nejpoužívanější zadní sedačky. Oproti předním provedením jsou nejspíš bezpečnější. (Foto: 123rf.com) 

Na zadní sedačce naopak na dítě příliš nevidíte. Dítě je ale v moderní sedačce mnohem lépe chráněno při případném pádu. Obecně lze tedy říci, že přední sedačka je vhodná pro městská kola, bezpečnější zadní sedačka pak pro sportovní kola.

Bezpečnost je prioritou

Dítě samozřejmě musí mít helmu, i když často ji u dětí na sedačce kola nevídám. Popruhy by měly být dobře utažené tak, aby se dítě v sedačce nemohlo příliš volně pohybovat. Zadní sedačka má většinou také pásky na fixaci noh, ale často jezdím bez nich. Hodí se hlavně v případech, kdy se může dostat noha dítěte do kontaktu s výpletem kola.

Dítě by nemělo během jízdy usnout

Dítě by v sedačce nemělo spát, protože příliš uvolněné tělo a hlavička by mohly vést ke zranění. Spánek dítěte se proto v sedačce příliš nedoporučuje. Během jízdy mi ale dcera už několikrát usnula – hlavně proto, že na dítě na zadní sedačce není příliš vidět a nemůžu jej příliš kontrolovat, a vše proběhlo bez problémů. Dítě v zadní sedačce totiž dobře drží popruhy.

Přední sedačka se hodí hlavně pro městská kola a kratší vyjížďky. Pro dítě je ale pozice ve předu mnohem zábavnější. (Foto: Michal Doležel)

Jízda s živým nákladem: Pozor na těžiště

Cestování na kole s dítětem v sedačce se podobá jízdě s brašnami pro vícedenní výlet. Rozdíl je však v tom, že se sedačkou má kolo mnohem vyšší těžiště. Zatímco kolo s brašnami dobře „sedí“ na cestě, se sedačkou je stabilita o něco menší a musíte tomu jízdu přizpůsobit. Je nutné hlavně opatrněji přejíždět nerovnosti, jako jsou třeba obrubníky. Celkově je také nutné jízdu na kole lépe plánovat a vyhýbat se frekventovaným silnicím a to nejen kvůli bezpečnosti, ale také čistotě vzduchu a hluku. Dobré je nebýt příliš nervózní a jízdu si užívat spíš v klidnějším a pomalejším tempu s častými zastávkami. Pohodový přístup se totiž přenese i na dítě, které si pak bude cestu užívat s vámi.

Autor: Redakce Nazeleno.cz