fbpx

Na jižní Moravě vznikne první česká „chytrá vesnice“. Poskytne cenná data pro další podobné projekty0

V obci Starovice nedaleko Hustopečí u Brna vyroste vesnice budoucnosti využívající chytré energetické sítě – smart grids – a obnovitelné zdroje energie. Domy budou vybaveny fotovoltaikou, tepelnými čerpadly a budou připraveny na instalaci wallboxu pro dobíjení elektromobilů. Vše bude propojovat chytrá energetická síť.

Domy budou ve Starovicích propojené chytrou energetickou sítí

Nově vznikající městečko kousek na jih od Brna se stane výkladní skříní a zároveň jakousi laboratoří chytrých technologií společnosti E.ON. Projekt bude zahrnovat nejen 40 nových rodinných domů postavených v nízkoenergetickém standardu, ale také moderní chytrou energetickou síť s možností obousměrné datové komunikace. „Projekt ve Starovicích by měl poskytnout celou řadu užitečných poznatků a dat pro další rozvoj chytré a decentralizované energetiky v Česku,“ popisuje záměr Pavel Čada, místopředseda představenstva společnosti E.ON Distribuce.

Každý dům v nové části Starovic bude vybavený tepelným čerpadlem pro vytápění a ohřev vody. Součástí domu bude též střešní fotovoltaický systém. Ten bude vyrábět elektřinu pro vlastní spotřebu obyvatel domu, přebytky pak budou ukládány ve virtuální baterii, odkud si ji uživatelé mohou opět kdykoli vzít zpět. V každém domě bude nainstalován chytrý elektroměr s možností datové komunikace s řídicím centrem distributora elektřiny.

Reklama

Wallbox pro domácí nabíjení elektromobilu. Foto Ecofuture.cz

Chytrou obec však nedělají jen technicky vyspělé domy, ale hlavně kvalitní a moderní veřejná infrastruktura. Projekt proto zahrnuje i moderní a energeticky úsporné veřejné osvětlení na bázi LED světelných zdrojů s možností centrálního ovládání jednotlivých svítidel. Počítá se rovněž s implementací systému detekce vozidel SPINWIRE, který umožňuje ovládat například chování přechodu pro chodce, sledovat dodržování rychlosti vozidel nebo informovat o volných parkovacích místech.

Nová část obce by měla mít charakter moderní architektonicky sjednocené komunity. „Nejsme velcí příznivci izolovaných satelitních městeček, nová část obce je tak organickým zakončením stávající ulice. Navíc je celá plocha podřízena architektonické studii, domy v lokalitě proto budou značně podobné. Moderním úsporným technologiím velmi fandíme,“ popisuje starosta Starovic Antonín Kadlec. Doplnil však, že domy nebudou právě levné a v obci se ne každému tento nový projekt líbí.

Smart grids – budoucnost energetiky

Jako takzvané chytré sítě (smart grids) se označují elektrické sítě, které kromě přenosu silové elektřiny nabízejí i datovou komunikaci. Ta umožňuje monitoring, ovládání a aktivní řízení spotřeby energie. Podle odborníků bude implementace chytrých energetických sítí nutná nejen pro větší rozvoj elektromobility, ale rovněž pro stále častější lokální výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Těmto technologiím totiž běžná elektrická přenosová síť nebude stačit. „Soudobé elektrifikační soustavy vznikaly v devatenáctém století a vyhovují požadavkům století dvacátého nikoli jednadvacátého. Koncept smart grids znamená hlavně novou elektrifikaci,“ říká Vladimír Kovář z České technologické platformy Smart Grid.

Decentralizovaná energetická síť. Obr.: Archiv Nazeleno.cz

V České republice jsme ve využívání moderních energetických technologií spíše na začátku. Právě proto by mohly podobné projekty, jako je chytrá vesnice ve Starovicích, rozvoj chytrých řešení a větší využívání obnovitelných zdrojů energie nastartovat.

Projekt chytré vesnice ve Starovicích je nyní ve stadiu územního a stavebního povolení. Výstavba inženýrských sítí a instalace chytrých prvků začne v polovině letošního roku. Realizace rodinných domů a implementace všech technologií se předpokládá ve třetím čtvrtletí 2019.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi