Zelený způsob života a uvažování nemusí zákonitě znamenat život v lesích a pobíhání naboso. Klidně může mít podobu luxusního pětihvězdičkového hotelu. Nevěříte? Objevte s námi kouzlo ekohotelů. + VŠECHNY EKOHOTELY V ČESKU
Jste z domu zvyklí třídit odpad a na cestách jen smutně koukáte na velké společné nádoby, zbytečné plýtvání neustálými výměnami ručníků a spoustu obyčejných žárovek na chodbách, které svítí zbytečně celé dny a noci? Ať už cestujete za prací nebo odpočinkem, už se nemusíte v cizím prostředí cítit nepříjemně jako Bursík u Klause na Hradě. I v České republice se rozvíjí móda ekohotelů.
Reklama„Omezování spotřeby energií, třídění odpadu či využívání obnovitelných zdrojů – ekohotely musí splňovat přísná pravidla.“
Zjednodušené označení ekohotel se vztahuje ve skutečnosti k udělení oficiální ekoznačky Evropské unie, o niž mohou žádat majitelé restauračních zařízení. Existují odlišná pravidla pro hotely i kempy, které již splnilo několik tuzemských podniků. V České republice se aktuálně nachází 7 hotelů a jeden autokemp, které uspěly v žádosti o udělení evropské ekoznačky.
Co to je ekohotel?
Rozhodnete-li se trávit dovolenou v ekohotelu, máte zaručeno, že služby, které vám ubytovací zařízení poskytne, budou z pohledu EU co nejméně zatěžovat životní prostředí. Nebo se o to alespoň maximální mírou pokusí. Každé zařízení se posuzuje podle 80–100 kritérií, z nichž je zhruba čtyřicítka povinných. Ve zbylých musí hotel či kemp získat určený počet bodů.
Mezi povinné patří omezování spotřeby energií a využívání obnovitelných zdrojů. Ekohotely by měly využívat minimálně z 22 % obnovitelných zdrojů pro vytápění i využití elektrické energie (pokud je to v daném případě možné). Samozřejmostí je maximální využití úsporných zářivek, vyřešené vypínání světel na chodbách a ve společných prostorách (nejlépe pomocí automatických spínačů), musí pracovat s dešťovou vodou apod.
Součástí podmínek pro udělení značky je i práce s odpadem, snaha o omezování jeho produkce, třídění. Ekohotel musí mít rovněž speciálně vyškolený personál, který se zároveň pokouší nenásilnou formou k této činnosti přesvědčit i své klienty, třeba jen tím, že odpadkové nádoby na třídění najdete i v jednotlivých pokojích. Jak už je u Evropské unie zvykem, pravidla jsou podrobná a jdou do naprostých detailů. Jediný pětihvězdičkový hotel v Česku, Chateu Mcely, například disponuje i vlastní čističkou odpadních vod a potraviny se snaží získávat od místních zemědělců.
Ekoznačka v České republice
Standardy pro udělení ekoznačky EU jsou společné pro celou Evropskou unii, a i když v České republice není momentálně organizace, která by uchazeče náročným procesem certifikace provedla (nejbližší jsou v Rakousku), české ministerstvo životního prostředí ji bez problémů uděluje. S ekoznačkou se setkáte i v jiných oborech, protože jde o univerzální logo – zelená květina s označením Evropské unie.
Celkově však jde o mladou iniciativu, první český ekohotel. Hotel Aldabert, získal ocenění teprve před dvěma lety. Ubytovací zařízení se dosud nedostaly do podvědomí českých turistů a ani mezi provozovateli není iniciativa příliš rozšířená. O tom ostatně vypovídá i počet ekohotelů. Z 8 500 ubytovacích zařízeních v ČR má ekoznačku jen 8 z nich (0,1 %).
Dva nejznámější ekohotely v České republice – pražský Aldabert a pětihvězdičkový Chateu Mcely
K Aldabertu se postupně přidalo dalších sedm ubytovacích zařízení. Jsou jimi MaMaison Residence Belgická v Praze 2, Sporthotel Zátoň – Větřní u Českého Krumlova, Penzion Jelen – Vranov nad Dyjí, Chateau Mcely – Mcely, Hotel Irida – Plzeň, Autocamp Oasa Staňkov – Chlum u Třeboně a Centrum Veronica Hostětín – Bojkovice. S Chateu Mcely se i Česká republika dostala mezi zelenou špičku – jde totiž o teprve druhý pětihvězdičkový hotel, který ocenění získal.
Kolik stojí české ekohotely?
Pravidla jsou univerzální, a proto se o ekoznačku mohou ucházet zařízení z odlišných cenových kategorií. Nejde jen o záležitost pro nejbohatší a luxusní hotely, i v České republice existují hotely na bázi tří- i pětihvězdičkových hotelů, penzionů nebo již zmiňovaného autokempu. Cena je přitom většinou odpovídající úrovni služeb a lokalitě.
Název | Hotel Adalbert | MaMaison Residence Belgická | Sporthotel Zátoň | Penzion Jelen | Chateau Mcely | Hotel Irida | Autocamp Oasa Staňkov | Centrum Veronica Hostětín |
Cena v Kč* | 2 600 Kč | 3 877-7 254 Kč | 1 450 – 1 950 Kč | 850 Kč – 950 Kč | 4 650 Kč | 1 300 – 1 500 Kč | 120 Kč za stan, auto a osobu | 320 Kč |
* Cena za jednolůžkový pokoj za jednu noc během hlavní sezóny
Za ekohotely do světa
Zařízení s důrazem na ekologii najdete ve větší míře v západní Evropě. Britský deník Independent vybral mezi pět nejlepších ekohotelů na světě klasický rodinný podnik Strattons v Anglii (http://www.strattons-hotel.co.uk/), ale i třeba unikátní Whitepod (http://www.whitepod.com) ve Švýcarsku, kde jsou v zimě pokoje tvořeny speciálními konstrukcemi ve tvaru kopule. Ty nenarušují krajinu a zároveň nabízejí každému návštěvníkovi nerušený a klidný výhled na vrcholky Alp. Unikátnímu zážitku odpovídá i cena, okolo 11 tisíc za noc. Hotely s důrazem na hospodárnost nejsou jen doménou Evropy. Pokud byste někdy mířili na Fidži nebo do Mexika, i zde najdete několik špičkových a přitom ekologických zařízení (jako například Hotelito Desconocido, www.hotelito.com).
Švýcarský unikátní projekt „White Pod“ (k vidění pouze střecha každého „apartmánu“ a mexický ekohotel Hotelito