Koupě bytu rozhodně není zanedbatelnou investicí, přičemž dbát je třeba na celou řadu věcí. Pozornost této problematice je věnována i v některých internetových kursech. Čtenář se v tomto článku dozví, proč je dobré zaměřit se v kupovaném bytě na nábytek, plastová okna, závazky původního majitele i podobu rezervační smlouvy.

Investovat do nemovitostí se lze naučit s pomocí internetu
Každý pravděpodobně při koupi bytu řeší, kde se byt nachází, jak je velký a uspořádaný. Existuje však i celá řada dalších věcí, jimž je třeba věnovat pozornost. Tip: Na co si dát pozor při koupi bytu, a to do posledního detailu, snadno zjistíte i v kurzech o investování do nemovitostí. O jednom takovém najdete recenzi na webu jaktovybrat.cz.
Při nákupu nábytku se vyplatí vyčkat na slevové akce
Zatímco do některých bytů je třeba veškerý nový nábytek zakoupit, v jiných zůstává po předchozím majiteli. Pokud si za něj dotyčný účtuje určitou cenu, je na místě se přesvědčit o tom, jestli není nábytek poškozený nebo nefunkční. Na pozdější reklamace totiž nebývá brán zřetel a případná oprava se může pěkně prodražit. Pro nákup nového nábytku je vhodné doporučit sledování slevových akcí na internetových stránkách různých firem. Kupříkladu Slevy na Moebelix pomohou ušetřit pěkných pár tisíc korun, které je možné investovat jinam.
Reklama
Plastová okna šetří energie i nervy
V novostavbách se dnes již takřka automaticky montují plastová okna, která jsou energeticky úsporná. V celé řadě starších bytů ale chybí, čehož si je třeba při koupi bytu rozhodně všímat, protože s jejich nepřítomností roste energetická náročnost bytu. Pokud se člověk stěhuje do nějaké rušnější lokality, ocení plastová okna nejen kvůli energetickým úsporám, ale i z toho důvodu, že poskytují kvalitnější zvukovou izolaci.
Finanční závazky předchozího majitele mohou koupi zkomplikovat
Co se týká finanční stránky věci, platí zde zlaté pravidlo: „Důvěřuj, ale prověřuj!“ Proto by se měli kupci zajímat o to, jestli za sebou předešlý majitel nebo nájemce bytu nezanechal nějaké poplatky, exekuce nebo dluhy. Typickým příkladem jsou nedoplatky na energiích. Vyúčtování elektřiny, vody či plynu si je dobré od majitele vyžádat i z té příčiny, aby se kupující připravil na to, s jak velkými náklady na energie by měl asi počítat. Případnou koupi bytu je třeba zvážit i v okamžiku, kdy vyjde najevo případná exekuce samotného majitele, která se může k nemovitosti vázat. Informaci o vlastníkovi bytu lze poměrně jednoduše získat v registru dlužníků i v Centrální evidenci exekucí.
Rezervační smlouva je výhodná pro všechny strany
Samozřejmostí je dnes i uzavření rezervační smlouvy. To je označení pro právní listinu, jež prokazuje vážný zájem kupujícího a současně představuje záruku, že byt nebude nikomu jinému ve smluvené lhůtě nabízet.