fbpx

Na co nezapomenout, než začnete podnikat?0

Abyste mohli začít podnikat, potřebujete nejen nápad, ale také absolvovat vydatné papírování. Nevyhnete se ani návštěvě úřadů. Začátek ale nemusí být tak složitý, jak se může na první pohled zdát. Co potřebujete zařídit, než to odstartujete naplno?

Chcete proměnit svůj sen ve skutečnost? Administrativě neutečete. Než ale poběžíte na úřady nebo hledat, jak založit s. r. o., podívejte se, bez čeho se do začátku podnikání neobejdete.

1.     Živnostenské oprávnění

Ať už se rozhodnete podnikat jako OSVČ nebo založíte obchodní společnost, budete potřebovat živnostenské oprávnění. To získáte na každém živnostenském úřadě. Doporučujeme vyplnit jednotný registrační formulář, který vám ušetří cesty na další úřady. Kromě toho se musíte rozhodnout pro správný typ živnosti, případně doložit potřebné dokumenty (potvrzení vzdělání nebo praxe v oboru).

2.     Zdravotní a sociální pojištění

Dopředu si zjistěte, jestli budete musetv prvním roce platit zdravotní a sociální pojištění. Pokud totiž bude vaše podnikání jako hlavní činností, odvody budete platit od začátku. V případě vedlejší činnosti zálohy na pojištění v prvním roce platit nebudete a doplatíte je až podle přehledu příjmů. Pokud budete mít nízký nebo žádný zisk, případně se dostanete do ztráty, sociální pojištění neplatíte.

3.     Daně a DPH

Vést daňovou evidenci musí každý podnikatel, a to kvůli daňovému přiznání. Doklady o svých výdajích tak mějte vždy po ruce. Je výhodné spolupracovat s účetní, která vám pomůže s evidencí i s daněmi a přiznáním. Je také možné, že se časem budete registrovat jako plátce DPH. Ze začátku ale pravděpodobně budete fungovat jako neplátce.

Důležitá je i reklama a web

V neposlední řadě je potřeba se zamyslet i nad marketingem, správnou reklamou a webovou prezentací. V dnešní době se bez vlastních webových stránek neobejdete. Ideální také je zaměřit se na sociální sítě. Pokud si sami nevíte rady, neváhejte oslovit odborníky, kteří vám pomohou s marketingem i tvorbou webu.

Podnikejte jako s. r. o.

Jak založit s. r. o.? Pokud máte živnost, je to jednoduché. Společnost s ručením omezeným se zakládá společenskou smlouvou. Můžete si zvolit i několik společníků, ale také můžete být zakladatelem pouze vy. Důležité je, aby smlouva obsahovala všechny náležitosti jako je název firmy, sídlo firmy, předmět podnikání, jména společníků a výše vkladu. Dnes vám na vklad pro založení s. r. o. postačí 1 koruna, ale zvolit si můžete samozřejmě i vyšší, což se také doporučuje. Vklad pak bude tvořit základní kapitál společnosti.

Zapište firmu do obchodního rejstříku

Aby se vaše s. r. o. dostala do obchodního rejstříku, musíte splatit alespoň 30 % vkladu a musíte mít podnikatelské oprávnění. Pak stačí podat žádost o zápis do rejstříku. Pokud máte ve firmě více jednatelů, žádost musí podat všichni a jejich podpisy musí být úředně ověřeny.

Nezapomínejte, že po zápisu do obchodního rejstříku je nutné vést účetnictví a registrovat se na finančním úřadě, v případě, že máte více zaměstnanců, také ve zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení.

Autor: Komerční sdělení