fbpx

Na co myslet, když chcete stavět plot?0

Dobrý plot je vizitkou vašeho domu, chrání majetek i soukromí před zvědavými zraky a poskytuje bezpečné hranice jak pro děti, tak čtyřnohé mazlíčky. Postavit dobrý plot ale nemusí být jen tak. V jakých případech musíte hlásit stavbu plotu?

Foto: Pixabay.com

Pro začátek je nejdůležitější zjistit, zda je váš pozemek správně zaměřen a zda nepotřebujete povolení nebo souhlas stavebního úřadu. Dobrou zprávou je, že proces povolování stavby drobného oplocení byl novelou zákona z roku 2018 výrazně zjednodušen. Stavbu plotu ale musíte hlásit v těchto případech:

  1. Ve všech případech, kdy váš plot hraničí s veřejnou komunikací, mezi které patří silnice i chodník, či veřejné prostranství. Stavebnímu úřadu v tomto případě dodáte kromě oznámení záměru také jednoduchý popis plotu s příslušnými výkresy, které vám dodá např. společnost zhotovující váš nový plot. Získat byste také měli stanovisko vlastníků veřejné dopravní a technické infrastruktury, pokud stavbě plotu předchází terénní úpravy, respektive hloubení. Musíte mít i písemný souhlas souseda na situačním výkresu, a to i v případě, že se chystáte na takovou rekonstrukci plotu, u které změníte charakter oplocení, např. měníte materiál, výšku či stavíte nové sloupky. Velkou výhodou pro dobré bydlení je klidné spolužití, doporučuji tedy sousedy včas se svými záměry seznámit.
  2. Pokud si budujete plot, který je vyšší než 2 metry a opěrná zeď vyšší než 1 metr, měli byste si vyžádat územní souhlas stavebního úřadu.
  3. Stanovisko odboru památkové péče je třeba při stavbě plotu v památkově chráněné oblasti, což u vaší nemovitosti snadno ověříte v katastru. Po získání souhlasu památkářů už nemáte povinnost stavbu ohlašovat a ani žádat o další povolení stavební úřad.
  4. Stavíte plot v nezastavěném území, např. mimo zastavěné území obce. V takovém případě je nutné nejen povolení stavebního úřadu v podobě územního souhlasu, ale i vyjádření oboru životního prostředí či příslušné CHKO.
  5. Při stavbě plotu v hlavním městě se vyplatí konzultovat pracovníka stavebního úřadu, jelikož musíte dodržet detailní Pražské stavební předpisy. V Praze je podrobně upraveno zejména oplocení pozemků sousedících s veřejným prostranstvím nebo komunikací. Ploty v těchto místech smí být vysoké až dva metry, jen pokud jsou průhledné. Úřad ale může chtít ovlivnit třeba i výšku či materiál plotu, protože se má zohledňovat, co je v dané oblasti obvyklé.

Informace poskytl Josef Mráz – technický ředitel společnosti vyrábějící ploty, vjezdové brány a branky LAMARK

Reklama

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi