Dobrý plot je vizitkou vašeho domu, chrání majetek i soukromí před zvědavými zraky a poskytuje bezpečné hranice jak pro děti, tak čtyřnohé mazlíčky. Postavit dobrý plot ale nemusí být jen tak. V jakých případech musíte hlásit stavbu plotu?

Pro začátek je nejdůležitější zjistit, zda je váš pozemek správně zaměřen a zda nepotřebujete povolení nebo souhlas stavebního úřadu. Dobrou zprávou je, že proces povolování stavby drobného oplocení byl novelou zákona z roku 2018 výrazně zjednodušen. Stavbu plotu ale musíte hlásit v těchto případech:
- Ve všech případech, kdy váš plot hraničí s veřejnou komunikací, mezi které patří silnice i chodník, či veřejné prostranství. Stavebnímu úřadu v tomto případě dodáte kromě oznámení záměru také jednoduchý popis plotu s příslušnými výkresy, které vám dodá např. společnost zhotovující váš nový plot. Získat byste také měli stanovisko vlastníků veřejné dopravní a technické infrastruktury, pokud stavbě plotu předchází terénní úpravy, respektive hloubení. Musíte mít i písemný souhlas souseda na situačním výkresu, a to i v případě, že se chystáte na takovou rekonstrukci plotu, u které změníte charakter oplocení, např. měníte materiál, výšku či stavíte nové sloupky. Velkou výhodou pro dobré bydlení je klidné spolužití, doporučuji tedy sousedy včas se svými záměry seznámit.
- Pokud si budujete plot, který je vyšší než 2 metry a opěrná zeď vyšší než 1 metr, měli byste si vyžádat územní souhlas stavebního úřadu.
- Stanovisko odboru památkové péče je třeba při stavbě plotu v památkově chráněné oblasti, což u vaší nemovitosti snadno ověříte v katastru. Po získání souhlasu památkářů už nemáte povinnost stavbu ohlašovat a ani žádat o další povolení stavební úřad.
- Stavíte plot v nezastavěném území, např. mimo zastavěné území obce. V takovém případě je nutné nejen povolení stavebního úřadu v podobě územního souhlasu, ale i vyjádření oboru životního prostředí či příslušné CHKO.
- Při stavbě plotu v hlavním městě se vyplatí konzultovat pracovníka stavebního úřadu, jelikož musíte dodržet detailní Pražské stavební předpisy. V Praze je podrobně upraveno zejména oplocení pozemků sousedících s veřejným prostranstvím nebo komunikací. Ploty v těchto místech smí být vysoké až dva metry, jen pokud jsou průhledné. Úřad ale může chtít ovlivnit třeba i výšku či materiál plotu, protože se má zohledňovat, co je v dané oblasti obvyklé.
Informace poskytl Josef Mráz – technický ředitel společnosti vyrábějící ploty, vjezdové brány a branky LAMARK
Reklama