V obchodech najdete bohatou nabídku turistického vybavení, přesto se najdou lidé, kteří si ho vyrábějí sami. Nadšenci si doma šijí kalhoty, fleecové mikiny, ale i ultralehké batohy nebo stany, které jsou často lepší než tovární výrobky. Seznamte se s fenoménem MYOG.

MYOG je zkratka pro Make Your Own Gear, což v překladu znamená něco jako vytvoř si své vlastní vybavení. Prostě proč si si kupovat batoh nebo třeba tarp, když si můžete ušít vlastní a navíc takový, který bude stoprocentně vyhovovat vašim potřebám? Přitom zrovna tarp nebo třeba ledvinka, peněženka nebo jednoduché turistické kalhoty se dají zvládnout po pár hodinách tréninku práce s šicím strojem. A ten se dá koupit za cenu běžného mobilu, případně se v širší rodině určitě nějaký válí na půdě nebo ve sklepě…
MYOG má velkou tradici zejména mezi nadšenci do outdoorových aktivit ve Spojených státech. Tato komunita je známá svou schopností vytvářet vlastní výbavu a inovativní řešení pro náročné outdoorové podmínky. Je zde totiž spousta lidí, kteří putují na místních dálkových trailech a hledají co nejlehčí vybavení. No a právě jeho vlastní výroba je jednou z cest, jak hmotnost zavazadla, které si řadu týdnů ponesete na zádech, snížit.
ReklamaV USA také působí řada e-shopů, v nichž si můžete snadno pořídit špičkové materiály a komponenty a s trochou šikovnosti si proto místní nadšenci sami vytvářejí outdoorovou výbavu, která je plně srovnatelná se špičkovou tovární produkcí. Ostatně na MYOG fenoménu tady vznikají i malé produkční firmy, jako je třeba newyorský allmansright.
Proč vůbec MYOG?
Důvodů, proč se věnovat výrobě a tvoření vlastního vybavení, je mnoho. Někteří lidé to dělají proto, že chtějí ušetřit peníze a neplatit za značkové a předražené vybavení. Jiní to dělají proto, že chtějí mít vybavení přesně podle svých potřeb a představ, které nemohou najít na trhu. Další chtějí být originální a mít něco jedinečného, co nikdo jiný nemá. A také je to koníček a zábava, která přináší radost a uspokojení.
Osobně odhaduji, že pokud se rozhodnete ušít si batoh z kvalitních materiálů, příliš neušetříte, nemluvě o velké časové investici. Tuto zkušenost vám ale nikdo nevezme a na zádech budete nosit opravdový originál.
Jak začít s MYOG?
Pokud vás MYOG zaujalo a chcete se do něj pustit, nemusíte mít žádné speciální znalosti nebo dovednosti. Stačí mít trochu fantazie, trpělivosti a chuť se učit. Zkušení tvůrci radí zhruba následující:
- Nebojte se toho. Prostě si sežeňte šicí stroj, zapojte ho, najděte si nějaký kus látky a experimentujte.
- Začnete s levnými materiály. Vaše první výtvory budou plné chyb a nedokonalostí. Začněte proto s nějakými upcyklovanými materiály, nebo třeba s Tyvekem, který se dá koupit ve stavebninách.
- Vytrvejte. Kritická hranice, po níž vám šití a tvorba půjdou lépe od ruky, je podle znalců zhruba pět výrobků.
- Začněte jednoduchými věcmi – peněženkou, stahovacím sáčkem na drobnosti nebo ledvinkou.
- Pořiďte si dobré nůžky. Moje babička – švadlena – si své šicí nůžky chránila jako oko v hlavě, a kromě látek s nimi nic jiného nestříhala. Ostré nůžky jsou pro šití nepostradatelné. Taky se hodí fix na textil, ocelové pravítko, páradlo (určitě něco pokazíte a budete párat), kolíčky, špendlíky a dostatečně velká pracovní plocha.
- No a ten šicí stroj. Pokud ho nemáte, poptejte se v rodině, možná nějaký najdete. Chcete-li si koupit nový, odbornice doporučují značky Brother, Toyota nebo Janome a naopak se vyhnout dříve tradiční značce Singer.
MYOG je skvělý způsob, jak si ušít své vlastní outdoorové vybavení, které bude přesně podle vašich představ a potřeb. Navíc jde o dobrou zábavu, pro dlouhé zimní večery, které nás co nevidět čekají. S trochou hledání najdete na internetu spoustu střihů a návodů, prozkoumejte s v tomto směru hlavně Reddit a Youtube.