fbpx

Mykobeton – nová technologie udržitelného stavebnictví0

Stavebnictví je stále doménou betonu a cihel, ale stále častěji se v něm uplatňují i další materiály. Stavby ze dřeva jsou už běžné, ale byste řekli na stavby z hub – konkrétně z jejich mycelia? První takové pokusy už vznikají.

Struktura z mycelia a pletené textilní formy. Foto: Hub for Biotechnology in the Built Environment.

Využití hub pro tvorbu materiálů přitom není nic až tak nového. Například startup Myco, který loni získal hlavní cenu v soutěži E.ON Energy Globe, využívá houbové mycelium k tvorbě ekologicky udržitelných obalů.

Ano, čtete správně, houby mohou hrát klíčovou roli při vytváření udržitelných stavebních materiálů. Nejnovějším přírůstkem v této oblasti je mykobeton, což je houbová pasta, která může být vstřikována do textilních forem. Výsledkem je pak poměrně pevná struktura, z níž může být vyroben dům.

Reklama

Kombinace mycelia a pletených forem se tak jeví jako nadějná technologie pro tvorbu úplně jiných domů, než jak je známe.

Za konceptem mykobetonu stojí vědci z University of Newcastle, kteří vymysleli metodu tvorby pevné struktury z mycelia a textilních pletených forem. Díky tomu je možné utvořit struktury podle požadavků konstruktéra, pletená forma navíc zajišťuje dostatečný přístup kyslíku pro růst hub. „Naší ambicí je pomocí mycelia v kombinaci s biologickými materiály, jako je vlna, piliny a celulóza, změnit vzhled architektonických prostor a pocit v nich,“ uvedla Dr. Jane Scottová z Newcastle University v časopise Frontiers in Bioengineering and Biotechnology.

V praxi vše probíhá tak, že se pletené formy ve tvaru trubek naplní houbovou pastou složenou z mycelia, celulózy, papírových vláken, pilin a xanthanové gumy. Pak už stačí jen dostatek tepla a vlhka, aby mycelium materiálem prorostlo. Jakmile se to stane, je nutné konstrukci vysušit, aby se zpevnila a nevyrostly na ní plodnice – houby, jak je známe.

Mykobeton nabízí zajímavé možnosti v oblasti designu a vytváření udržitelných budov. Pletení jako technologie zase umožňuje vytvářet komplexní 3D struktury bez odpadu a bez nutnosti spojů. Kombinace mycelia a pletených forem se tak jeví jako nadějná technologie pro tvorbu úplně jiných domů, než jak je známe. Zatím je tomu docela daleko, ale kdo ví, co bude za pár let…

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi