Do čtvrtkilometrové výše bude čnít nový rafinovaný mrakodrap v Soulu. Zaujal vás jeho vzhled? Tak to se podívejte i na další „zelené“ technologie, kterými se pochlubí. Máte se na co těšit.
Působivý mrakodrap v jihokorejském Soulu nezapře „zeleného ducha“. Moderní a na vizuální vjemy bohatá architektura splňuje řadu náročných technických a estetických požadavků, zároveň je ještě šetrná k naší planetě. 343 metrů vysoká dominanta podle návrhu SOM´s, zatím uchvacuje pouze na vizualizacích, do administrativní čtvrti v Soulu ale asi brzy vtrhne ve 3D podobě.
„Trojitá skla místo klasických dvojitých dosahují nepřísnějších energetických limitů.“
ReklamaDiagonal Tower (tedy „diagonální věž“) nazvaná trefně podle svého nápadně diagonálního členění je řešena celkem rafinovaně. Důvodem nepravidelnému tvaru je možnost lépe odolávat větru a větrným vírům. Diagonály tu ale nejsou poprvé. Nevzpomenete si při pohledu na soulský mrakodrap na jinou už stojící stavbu? Diagonální členění trochu připomíná Fosterovu Hearst Tower v New Yorku. Oproti ní toho má ale nová diagonální věž v Soulu o mnoho navíc.
Třeba monumentální vstupní halu – díky důmyslnému umístění všech nosných konstrukcí do rohů vznikl úžasný volný prostor otevírající se do ulice. Zajímavé je taky celkové množství využité oceli, které se tvůrcům v návrhu podařilo snížit o 25 % proti běžným způsobem vyztuženým budovám. 64podlažní mrakodrap skýtá prostor o ploše 170 000m2 – nejvíce z něho zaberou open-space kanceláře, zaměstnanci se ale budou moci jít odreagovat i do fitness centra, dvou obchodních pavilonů a vznikne tu i prosklený multifunkční sál.
Nová dominanta Soulu v noci. Foto: som.com.
A co výčet zajímavých šetrných technologií? Tak třeba stínění – promyšlený systém stínění každého oddílu fasády umožňuje nastavení do tří poloh: horizontální, vertikální a diagonální. V létě tedy stíní a zmírňuje zahřívání budovy, v zimě naopak přeje maximálním tepelným ziskům. Co je na mrakodrapu takového rozsahu celkem neobvyklé, jsou trojitá skla místo standardních dvojitých. Důvodem volby architektů byla snaha o splnění nejpřísnějších energetických kritérií („Seoul Green Guideline criteria“). A uvnitř? Vytápění a chlazení zajišťuje důmyslný vodní okruh místo klasické vzduchové klimatizace.
Vstupní podlaží představuje ohromný otevřený prostor prosklený do ulice. Foto: som.com.