Biotechnologický start-up Myco zkoumá, vyvíjí a vyrábí funkční 100% přírodní materiály z houbového mycelia a odpadků zemědělského a dřevozpracujícího průmyslu. Jeho cílem je nahradit neekologické materiály, například rozšířené plastové obaly, které ve velkém znečišťují naše životní prostředí a zatěžují ekosystém. Zacílit chce Myco především na velkoobjemové produkce.

Výrobní proces
Při výrobě produktů společnosti Myco nejsou použity žádné škodlivé chemické látky, nevzniká žádný další odpad a produkty jsou 100% odbouratelné v rámci přírodních procesů. Mohou sloužit například jako hnojivo na kompostu nebo na poli. Všechny vstupní suroviny jsou navíc z obnovitelných, lokálně dostupných zdrojů.
V rámci výrobního procesu se podhoubí nechává prorůst celulózovým substrátem (cca 3 týdny) Tím vznikne tvarovatelný materiál, který se svými vlastnostmi dá přirovnat k pěnovému polystyrenu. V další fázi se mycelium rozdrtí, dá do forem a následně dorůstá do požadovaného tvaru (cca 3 dny). Poté se materiál vysuší a sterilizuje.
ReklamaPrototypy výrobků Myco
Obaly
Mycelium je skvělé jako náhrada pěnového polystyrenu. Má podobnou strukturu, dá se tvarovat a výsledný materiál je silný a pružný.
Izolace
Díky pórovitosti je možné daný materiál použít i coby izolaci. Ta je podstatně odolnější vůči ohni a při vyšších teplotách se netaví, jak je to například u EPS.
Desky
Materiál se dá použít i pro výrobu hutných a tvrdých desek, které mohou nahradit překližku či dřevotřísku.
Mycelium má také zajímavý přírodní vzhled, který doslova vybízí k výrobě designových výrobků nejrůznějšího charakteru.
Společnost Myco se rozhodně nechce držet při zemi a má ambiciózní plány. Firma se přestěhovala do větších prostor a hledá investora, který by pomohl k rychlejšímu dosažení nastavených cílů. Těmi je především masová produkce mycelia pro snížení jeho výrobní ceny, a tím pádem vyšší konkurenceschopnost vůči plastům.
Krom výše uvedených prototypů je v plánu balit do mycelia i pračky, ledničky a další menší domácí spotřebiče.
Zdroj: Myco