fbpx

Montáž okapů: Jednoduchý návod, jak na to0

Máte šikovné ruce a rozhodli jste se, že si okapy namontujete sami? Právě pro vás jsme připravili jednoduchý návod, díky kterému se v problematice instalace okapu snáze zorientujete.

Foto: Pixabay.com

Systém instalace a materiál okapů

Pokud jste se rozhodli pro montáž vlastníma rukama, zvolte okap stavebnicového ražení, nevyžaduje totiž použití speciálních nástrojů a technologických postupů (letování, lepení). Jestliže je to ve vašich finančních možnostech, rozhodně sáhněte po kvalitních materiálech (titanzinek, hliník, měď), protože ty levnější, pozinkované budete muset natírat a to je práce navíc.

TIP: Před samotnou montáží si připravte kleště, kombinačky, provázek, metr a obyčejnou tužku. Mezi další nepostradatelné pomůcky rozhodně patří i žebřík.

Postup montáže

Stavebnicový systém montáže okapů spočívá v mechanických spojkách s pryžovým těsněním. Aplikace těchto komponentů je snadná a nevyžaduje výjimečnou zručnost. Narazit můžete jen v  souvislosti s rozmístěním svodů – vezmete-li ale do ruky obyčejnou tužku a vše si řádně označíte, neměl by nastat žádný zádrhel.

1.      Žlabové háky

Montáž zahájíte upevněním žlabových háků. Nejdříve si tužkou označte místa ohybu a háky si očíslujte. Minimální doporučený spád, který byste měli dodržet, je 5 mm/m. Namontujte první a poslední hák a mezi nimi napněte provázek. Podle vzniklé linky přivrtejte ostatní háky s cca 90cm rozestupy.

2.      Umístění žlabu

Než do háků zasadíte žlab, osaďte si žlabová čela, ale dejte pozor na deformaci gumového těsnění. Na žlabu si označte místo pro žlabový trychtýř a otvor vyřízněte pilkou na železo nebo vystřihněte nůžkami na plech. Vzniklé střižné hrany ohněte kleštěmi směrem dolů – pro lepší zasazení trychtýře.

3.      Žlabový trychtýř

Trychtýř nebo také kotlík upevníte pomocí zacvakávacího systému, který ho zafixuje do správné polohy a zajistí pevnost spoje. Po stranách kotlíku najdete zarážkové jazýčky – ty zvyšují odolnost okapového systému například při působení tlaku sněhu na žlab.

4.      Umístění žlabu

Před závěrečnou montáží okapových žlabů zkuste osazení nanečisto, abyste včas odhalili případné odchylky a vady. Pokud vše sedí, jak má, můžete odstranit ochranné fólie a vycentrovat žlaby do háků. V závěru ohněte plechové jazýčky žlabových háků před horní okraj žlabu.

5.      Okapové svody

V samotném finále osaďte okapové svody kovovými kroužky, které snadno utáhnete na požadovaný obvod. Kovové objímky se kotví po 1,5–2 metrech do zdi pomocí šroubového trnu.

A nový okap je hotový.

Autor: Komerční sdělení