fbpx

Moderním typům větrných elektráren pád rotoru nehrozí0

TISKOVÁ ZPRÁVA

Pád části rotoru větrné elektrárny u Albrechtic na Frýdlantsku má s velkou pravděpodobností příčinu ve stáří  a  úrovni servisu elektrárny. Česká společnost pro větrnou energii (ČSVE)  odmítá spekulace, že takové havárie hrozí všem větrným elektrárnám.

V minulých dnech zveřejnila média zprávu, že u větrné farmy šesti větrných elektráren došlo k rozlomení části rotoru jedné z nich vlivem nepříznivého počasí.

Reklama

V součastné době je v České republice celkový instalovaný výkon 179 MW ve větrných elektrárnách. Staré stroje, dovezené jako vysloužilé ze zahraničí, jsou v ČR postaveny zhruba na deseti lokalitách, a mají celkový výkon 15 MW. To je zhruba 8 % z celkového množství všech elektráren v zemi,“ popisuje seznam elektráren předseda ČSVE Michal Janeček.

Větrné elektrárny na Lysém vrchu mezi obcemi Albrechtice u Frýdlantu a Horní Vítkov v počtu 6 strojů provozuje jeden provozovatel, který není členem asociace ĆSVE, tudíž jeho stanovisko není známé. Použité stroje jsou typu Tacke TW500. U pěti z nich činí instalovaný výkon 0,5 MW, šestá má instalovaný výkon 0,6 MW.

 „O stáří těchto VE ani o jejich technickém stavu nemá ČSVE, stejně jako o příčině havárie, bližší informace. V každém případě se jedná o typově velmi zastaralé výrobky. Bohužel, stejně jako ojetá auta, se k nám v minulosti dostávaly i vysloužilé větrné elektrárny,“ komentuje vývoj v oboru Janeček. „Lidé co chtěli na elektrárně ušetřit, si většinou přivezli výrobek, o kterém stoprocentně nevěděli, v jakém je stavu. Ti stejní pak můžou šetřit i na samotném provozu. Je jen otázkou času, kdy dojde k poruše. Takové elektrárny pak poškozují pověst celého oboru.“

Většímu dovozu starých větrných elektráren se zabránilo zákonem z roku 2005. Kdo dnes chce vyrábět elektrickou energii z větru, musí postavit větrnou elektrárnu novou, maximálně 2 roky starou, jinak nedostane garantovanou výkupní cenu. Nové elektrárny jsou konstruovány také na vyšší rychlost větru, takže dokážou pracovat bez zastavení i ve vichřicích, jako byly například Kyrill nebo Emma.

Doufáme, že pro zbylé majitele těch pár starých strojů, které se ještě u nás točí, to bude dostatečné upozornění, že je nutné se náležitě o stroj starat. Věříme, že událost v Albrechticích také odradí všechny dobrodruhy, kteří o stavbách podobného stáří uvažují,“ varuje na závěr Janeček.

Autor: Redakce Nazeleno.cz