Dům se strmým štítem a názvem North Bank najdete v anglickém Tyne Valley. Stavba je dílem architektonické kanceláře Elliott Architects, která se při jeho navrhování inspirovala místními tradičními stavbami a materiály.

Podoba domu našla inspiraci u nedalekého, památkově chráněného Causeway House, který se pyšní jednou z posledních ukázek původní anglické střechy z přírodních materiálů.
Venkovní obložení je tvořeno Douglasovou jedlí z místních lesů.
„Rozdělení do dvou pater odkazuje na řešení původních vesnických domů, ve kterých byla horní patra menší a určená pouze pro spaní.“, říká zástupce architektonické kanceláře.
Stěny rustikálně laděného interiéru pokrývá světle hnědá barva, kterou citlivě doplňují dřevěné prvky střešní konstrukce.
„Tato barva stěn je vlastně dílem náhody. Majitelé chtěli část práce udělat sami, takže jsme jim dali k dispozici prázdný prostor s hotovou omítkou. Díky tomu vznikl krásně rustikální nádech, který jde v duchu celé stavby.“, doplňuje zástupce Elliott Architects.Vyhlídka do zeleně je přímo stvořená k relaxaci.
Polovina domu je rozdělena do dvou podlaží. V jedné půlce najdeme obytnou a kuchyňskou část, v té druhé pak studovnu a otevřený prostor.
Najdete zde hned několik příjemných zákoutí s nerušeným výhledem do přírody.
Zatímco silueta této venkovské stavby odkazuje na místní tradiční budovy, střecha dostala modernější ráz díky svému zinkovému povrchu. Tento kov zároveň odkazuje na zdejší metalurgickou historii.
Interiér je po celý den doslova prostoupen světlem díky čtvercovým oknům rámující přízemí a oknům umístěným ve střeše domu.
„Chtěli jsme navrhnout místo, které sice bude tvořeno dvěma patry, ale zároveň tvoří jeden přirozený celek.“, říká zástupce architektonické kanceláře.V interiéru najdeme krom rustikálního ladění také několik bohémsky laděných prvků. I přes své moderní pojetí dům krásně zapadá do svého okolí.

Zdroj: Dezeen, Foto: Jill Tate
Reklama