fbpx

Netradiční zelená svatba? Inspirace přichází z Británie a USA0

Každá nevěsta touží po tom, aby její den D byl jedinečný a bez chyb. Zelené svatby obě podmínky splňují – nabízejí originální nápady a jedinečné zážitky, které nezapadnou ve standardu bílých svateb. Zelená je zajímavější! + TIPY PRO VAŠI SVATBU

Zelené svatby se stávájí den ze dne populárnější. Jsou to především Britové a Američané, kteří stále častěji volí ekologicky šetrnou alternativu sňatku neboli „zelenou“ svatbu. Ta v sobě spojuje mnoho elementů – lásku k přírodě, odpovědný přístup a koneckonců také touhu po „trochu jiné svatbě“.

Reklama

„Nekupujte si šaty jen na svatbu! Vypůjčete si je, nebo zvolte oblek či šaty, které později využijete.“

Nastávající manželé myslí na svou budoucnost, ale není jim lhostejné ani okolí. Když svatební den skončí, mohou si i hosté odnést inspiraci do svých životů.

Zelené recyklované diamanty

Neopominutelnou součástí zelených svateb se stala svatební oznámení posílaná elektronicky či tištěná oboustranně na recyklovaném papíře. Na šetrnost se myslí i při výběru oblečení. Přednost mají ekologicky šetrné materiály, ze kterých jsou ušity nevěstiny šaty i ženichův oblek. V Británii a Americe dnes existuje řada salonů specializovaných na výrobu podobných oděvů. Po obřadu novomanželka šaty často daruje organizaci, která je dále nabízí budoucím nevěstám, jež si nové nemohou dovolit. Anebo se jednoduše zvolí univerzální šaty, které nejsou určeny pro jeden jediný den, ale hodí se do šatníku i po svatbě.


Pokud vás nezradí počasí, svatba v přírodě je jednou z možností, jak den D obzvláštnit

Rovněž při výběru snubních prstenů se pár snaží omezit dopady na životní prostředí. Aktuálními se proto staly šperky z recyklovaného zlata a platiny či diamanty z takzvaně nekonfliktních oblastí, splňující požadavky fair trade. Pokud jde o obzvláště zapálený pár, listina svatebních darů se také může nést v „zeleném“ duchu a obsahovat ekologické a charitativní dary. Ve jménu novomanželů lze například přispět na zasazení nových stromů v Brazílii, pomoci dítěti z třetího světa ke vzdělání či adoptovat tygra v zoo. S ohledem na ekologii je volena i svatební cesta.

Svatba v zeleném prostředí

Samotný obřad se nejčastěji koná poblíž místa bydliště nevěsty či ženicha nebo přímo v něm. Na oblibě získávají svatby na kolech, vhodnou alternativou jsou také kočáry tažené koňmi. Pokud je nutné přemisťovat se na delší vzdálenosti, nejlepší řešení představují hybridní auta nebo jiné vozy s nízkou spotřebou. Příroda láká novomanžele nezávisle na vztahu k ekologii. Mnoho ceremonií se odehrává venku, nejlépe v přírodě, například na rozkvetlé louce či v parku. Velký zájem je také o hostiny v restauracích s nabídkou biopotravin.

Oblíbené svatební dekorace stolu pro hostinu, ale i celého prostředí tvoří květiny a ovoce pěstované v blízkém okolí či dovezené z přírodních farem. Celkovou atmosféru dotváří květiny a stromky v květináčích. Po svatbě jsou hosté vybídnuti, aby si rostliny odnesli domů a zasadili je. Jsou tak obdarováni darem, který jim bude připomínat tuto událost ještě dlouhou dobu poté.


Svatba na kolech – nepraktické, ale rozhodně originální!

V ideálním případě jsou i hosté nakloněni ekologické variantě sňatku. Neměli by si kupovat nové oblečení jen pro tuto příležitost a měli by se snažit budoucím manželům pomoci s přípravami – například tím, že vypěstují pro tuto příležitost některé ovoce a zeleninu.

Organizace svatby samozřejmě záleží v prvé řadě na novomanželích. Zelené svatby nemají pevná pravidla a nikoho nenutí dodržovat bez výjimky všechny nápady, které se na ni postupem času nabalily. Jde jen o to zamyslet se nad dosavadní praxí a připravit si rozumnými způsoby ten pravý „den D“.

Zelená svatba – tipy, jak začít v podmínkách střední Evropy

V České republice zatím nejsou ideální podmínky pro realizaci „stoprocentní“ zelené svatby. Neexistují specializované svatební salony či klenotnictví se snubními prsteny z recyklovaných materiálů atd. Přesto si i vy můžete udělat svou svatbu zelenější. Nechte se inspirovat našimi tipy, jak na to.

  1. Stejně jako Britové a Američané pošlete svá svatební oznámení elektronicky či tištěná na recyklovaném papíře.
  2. Nemusíte si kupovat nové oblečení jen pro tuto příležitost. Vhodnou alternativou jsou šaty z „druhé ruky“, které můžete po svatbě věnovat charitě. Pokud si chcete půjčit šaty ve svatebním salonu, myslete na to, že bývají čištěny neekologickými produkty. Zajímejte se, jaké přípravky salon používá.
  3. Pokuste se najít vizážistu a kadeřníka, kteří dávají přednost přírodní kosmetice netestované na zvířatech. S mnoha z nich se lze také domluvit, že využijí vaše vlastní přípravky.
  4. Jedete-li na svatbu v autech, vozidla by neměla být poloprázdná. Snažte se omezit jejich počet. A co takhle netradiční svatba na kolech?
  5. I vaše listina svatebních darů může obsahovat „zelené“ dary. Vždy jste chtěli adoptovat dítě na dálku či zvíře v zoo, ale nikdy jste se k tomu nedostali? Využijte příležitost a napište to na seznam.
  6. Pokud se chcete vzít v teplejším období roku, dejte přednost sňatku venku. Romantické svatby na rozkvetlé louce, u lesní studánky, v sadu anebo také v parku bývají krásné.
  7. Snažte se vybrat si květiny, ovoce a zeleninu vypěstované poblíž místa konání. Zkuste požádat rodinu a přátele o pomoc. Mnozí z nich určitě rádi zahradničí. Nevyhýbáte se ani biopotravinám? Pak jistě víte, že nebude zcela bez problémů připravit hostinu kompletně v biokvalitě. Mnozí z nás si to ani nemohou dovolit. Co třeba zvolit alternativu, kdy jen některé z produktů budou bio, například víno?
  8. Na výzdobu použijte květiny a stromky v květináčích, které podobně jako v Británii a Americe poté darujete hostům. Krásnou dekorací jsou také živé bambusové rostliny.
  9. Svatební noc můžete strávit v ekohotelu. Už i u nás takové existují.
  10. Na svatební cestu se můžete vydat v duchu ekoturistiky. Podívejte se na nabídky, opravdu je z čeho vybírat!

Diskutujte s námi!

Co si myslíte o zelených svatbách vy? Jde jen o módní záležitost nebo mají něco do sebe? Mají šanci se prosadit i u nás?

Autor: Redakce Nazeleno.cz