fbpx

Mlékomaty: Pravé mléko z automatu je levné a dobré0

Máte chuť na čerstvé mléko, které jste kdysi ochutnali na venkově? Pravé mléko už není nedostupné! Můžete si ho načepovat přímo ve městech ze speciálních automatů. Je mléko z automatu nezávadné? Kde mlékomaty hledat a za kolik se v nich litr mléka prodává?

Automaty na mléko, mlékomaty nebo též mléčné bary nejsou v zahraničí žádnou novinkou, můžeme je najít v Itálii, Rakousku, ale třeba i na Slovensku nebo v Maďarsku. Přestože nejstarší český automat prodává mléko už deset let, skutečný boom zažívají mlékomaty právě teď.

„Litr čerstvě nadojeného mléka se v automatu prodává za 13 až 16 korun.“

Reklama

Zemědělci tvrdí, že se ke zřizování mlékomatů uchýlili převážně proto, aby koncovému spotřebiteli dodali pravé mléko a ne zředěnou tekutinu, kterou kupujeme v supermarketech. Prodej mléka v automatech má však pro zemědělce také nesporné ekonomické výhody, pokud přihlédneme k tomu, že výkupní cena 1 litru mléka se pohybuje kolem 6 Kč, zatímco „výrobní“ náklady jsou až o 4 koruny vyšší.

Litr čerstvě nadojeného mléka se v automatu prodává za 13 až 16 korun. Pro srovnání, obyčejné krabicové mléko v supermarketech koupíme přibližně za 10 – 20 korun. Čerstvý produkt z mlékomatu je tedy k dostání za cenu přijatelnou jak pro výrobce, tak pro zákazníky.

Biopotraviny na Nazeleno.cz

   – Biopotraviny: co je dobré vědět před nákupem

   – Kolik stojí bio a kde nakupovat?

   – Výzkum: biopotraviny nejsou zdravější

   – Kolik biopotravin nakupují Češi a kde?

Přes mlékomat mohou zemědělci prodávat jen část mléka

Loni na jaře začala platit vyhláška (VYHLÁŠKA č. 128/2009 Sb., o přizpůsobení veterinárních a hygienických požadavků pro některé potravinářské podniky, v nichž se zachází se živočišnými produkty), která umožnila prodej čerstvého mléka z automatů. Do té doby bylo možné čerstvé mléko prodávat jen ze dvora mlékárny.

Zemědělci nesmějí přes mlékomaty prodávat všechno mléko, které jejich krávy vyprodukují, ale pouze 35 % z celkové produkce. Výhodou je, že pomocí automatů se mohou zbavit přebytků mléka, které by jinak museli vyhodit.

Pořizovací cena nejmenšího mlékomatu je asi 200 000 korun. Automat na mléko musí být napojen na odpad, vodu a elektřinu, takže skutečné náklady na jeho zprovoznění se mohou vyšplhat i na půl milionu korun. K automatu lze pořídit i pasterizační zařízení, které je však velmi nákladné a proto většina zemědělců prodává mléko nepasterizované.

Čerstvé mléko chutná jinak než to ze supermarketu
Čerstvé mléko chutná jinak než to ze supermarketu

Je mléko z automatu nezávadné?

Ve vyhlášce, která upravuje prodej mléka z automatů, je pamatováno i na přísné hygienické předpisy. Každý automat má integrovaný teploměr a hlásič, který majitele okamžitě informuje, pokud dojde ke komplikacím. Pokud není mléko prodáno do 23 hodin, mlékomat se automaticky zablokuje a do provozu je uveden až po důkladném vyčištění a naplněním čerstvým produktem.

Vzhledem k tomu, že mléko z automatu neprojde pasterizací (krátkodobé zvýšení teploty, která zahubí choroboplodné mikroorganismy – u mléka se provádí ohříváním na 72 °C po dobu alespoň 15 sekund) ani metodou UHT (krátkodobém zahřátí po dobu 1–2 sekundy na teplotu převyšující 135 °C), tedy metodami konzervace, které by prodloužily jeho trvanlivost, je nutné ho rychle zkonzumovat.

V automatu je umístěn speciální tank, který mléko uchovává čerstvé a chladí ho na asi 4 °C. Tato teplota omezuje výskyt a rozmnožování bakterií. Každé zařízení musí být před zahájením provozu zkontrolováno hygieniky a veterinárními kontrolory. Navíc jsou z něj pravidelně odebírány vzorky, které procházejí laboratorními testy. Nemusíme se tedy bát, že by mléko z mlékomatu bylo škodlivé.

Mléko z automatu chutná jinak

Na každém automatu musí být povinně uvedeno, že nepasterizované mléko je lepší před použitím převařit. Zda si mléko zákazník skutečně převaří, je pouze na jeho rozhodnutí.  Výhodou nepasterizovaného mléka je, že si z něj doma můžeme vyrobit vlastní smetanu nebo sýr, což z konzervovaného výrobku nejde.

Chuť mléka z automatu může spotřebitele překvapit. Čerstvé mléko je husté, bohaté na vitamíny a minerální soli. Je též významným zdrojem vápníku, bifidogenních kultur, bílkovin a laktózy. Obsah tuku se pohybuje mezi 3,5 – 4 %. Klasické polotučné mléko, které nakupujeme v supermarketu, obsahuje 1,5 – 2 % tuku.

Mlékomaty jsou v ostatních zemích EU běžnou záležitostí. Poslední dobou se rozšiřují také v ČR
Mlékomaty jsou v ostatních zemích EU běžnou záležitostí. Poslední dobou se rozšiřují také v ČR

Jak mlékomaty fungují a kde je hledat?

Producenti mléka musí zajistit pravidelný rozvoz mléka do automatů. Spotřebitel pak už jen přijde, vhodí peníze a může si natočit mléko buď do vlastní lahve, nebo si pár korun připlatit a koupit si plastovou či skleněnou láhev přímo na místě. Většina automatů mléko dávkuje přesně podle hodnoty vhozených mincí. Některé automaty ho prodávají podle množství (0,5 – 1 litr. Průtok je možné regulovat tlačítkem STOP, takže je bez problémů možné vyměnit láhve a „načepovat“ si dle potřeby.

Automaty se nejprve objevovaly ve velkých supermarketech, ale s jejich rostoucí oblibou se přesouvají i na jiná veřejná místa. Často je najdeme na náměstí nebo v blízkosti hlavního nádraží. Oficiální seznam všech mlékomatů zatím neexistuje, ale na příslušné hygienické stanici vám poradí, kde najdete ten nejbližší.

Mlékomaty v naší zemi stále přibývají a u většiny z nich pravidelně stojí fronty zákazníků. Nejprve se objevovaly na menších městech na Vysočině, ale postupně se s nimi setkáváme i ve velkoměstech. Najdeme je například v Českých Budějovicích, v Olomouci a v Liberci. Z menších měst stojí za zmínku Vyškov, Písek, Prostějov či Přerov. A další automaty čekají na své spuštění.

Agrární komora je se zájmem o mlékomaty spokojená a právě připravuje projekt, ve kterém by měly být spuštěny automaty na ovoce a na maso. Co asi budeme v automatu kupovat za 10 nebo 50 let?

Autor: Redakce Nazeleno.cz