fbpx

Ministr Dusík rezignoval: Důvodem je elektrárna Prunéřov0

Ministr životního prostředí Jan Dusík včera oznámil svoji rezignaci. Důvodem je modernizace elektrárny Prunéřov, jejímž vlastníkem je energetická společnost ČEZ. Dusík se měl rozhodnout, zda podpoří návrh ČEZ na rekonstrukci Prunéřova, nebo bude prosazovat dražší obnovu elektrárny, která odpovídá nejlepším dostupným technologiím a je šetrnější k životnímu prostředí.

Posudek na rekonstrukci Prunéřova, který vypracovala norská společnost DNV, ale nebyl podle Dusíka jednoznačný, a proto vyžadoval pro rozhodnutí o osudu elektrárny více času, než mu chtěl dopřát premiér Jan Fischer.

Reklama

Studie DNV k obnově elektrárny Prunéřov společností ČEZ pro mne představuje závazek, abych vyzval ČEZ k předložení varianty s účinnější technologií a pro případ, že není připraven ji realizovat, předložit návrh konkrétních kompenzačních opatření ke snížení emisí CO2. Toto mé rozhodnutí jsem dnes odpoledne prezentoval premiérovi Janu Fischerovi. Premiér mé rozhodnutí neakceptoval a požádal mne o bezodkladné vydání stanoviska EIA. Nejsem vnitřně přesvědčen, že v situaci, ve které se nachází proces EIA, je nyní možné s čistým svědomím vydat kladné či záporné stanovisko. Proto jsem se rozhodl rezignovat na post ministra životního prostředí,“ uvedl Dusík ke své rezignaci.  

Paradoxně ale mohl Dusík společnosti ČEZ nahrát. O osudu Prunéřova bude nyní rozhodovat nový ministr, kterého jmenuje Jan Fischer. Premiér se přitom netají tím, že by rád zahájil rekonstrukci Prunéřova co nejdříve, aby byly vytvořeny nové zakázky pro firmy, které by mohly oživit ekonomiku.

Autor: Redakce Nazeleno.cz