fbpx

Ministerstvo chce omezit „šmejdy“ v energetice.0

Ministerstvo průmyslu a obchodu pracuje na novele energetického zákona, která by měla výrazně omezit nekalé praktiky v obchodech s dodávkami energií a posílit práva spotřebitelů. Připravovaná novela by tak měla výrazně znesnadnit práci různých podomních obchodníků – šmejdů – kteří nezřídka využívají dost nepříjemné nátlakové prodejní metody. „Mimo jiné navrhujeme, aby smlouvy na energie nebyly delší než 36 měsíců. Upravit by se měly i podmínky prodeje po telefonu. Platily by až poté, co by je zákazník fyzicky podepsal,“ uvedla ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková. Novela by měla omezit také využívání neomezených plných mocí, které „šmejdi“ často pod různými záminkami s důvěřivých lidí získávají. Ty budou muset být platné pro jeden specifikovaný právní úkon.

Novela by dále měla více regulovat zprostředkovatele. Skončit by měla i praxe, kdy je spotřebitel pokutován nikoli za ukončení smlouvy s obchodníkem, ale za ukončení souvisejících smluv (viz kauza žárovky, kdy nekalí obchodníci nabízeli k novým smlouvám úspornou žárovku, kterou ale chtěli při odstoupení od smlouvy ve čtrnáctidenní lhůta tučně zaplatit). V případě smluv na dobu určitou s „automatickou prolongací“ by pak spotřebitelé byli oprávněni smlouvu vypovědět kdykoli do dvacátého dne před uplynutím sjednané doby trvání smlouvy.

Zdroj: Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR

Reklama

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.