fbpx

Partneři sekce

Miliardy na nové kotle jsou tady. Využijte toho a podejte si žádost o dotaci0

Až 350 tisíc českých domácností provozuje starý nevyhovující kotel na tuhá paliva. Na jeho výměnu lze v rámci kotlíkových dotací získat příspěvek ve výši až 85 % nákladů. O dotaci na nové kotle nebo tepelná čerpadla bude možné žádat v příštích týdnech, již dnes ale odborníci doporučují začít s přípravou žádosti.

Na výměnu kotlů v České republice je připraveno celkem 9 miliard korun. Příspěvky v kotlíkových dotacích jsou vyčleněné na pořízení nového ekologického zdroje vytápění včetně nákladů na jeho instalaci. Z dotací bude možné financovat nejen kotel, ale třeba i novou otopnou soustavu nebo její rekonstrukci. Výše podpory je odstupňovaná podle typu zdroje. Například na nový kotel na uhlí může domácnost získat 70 % z pořizovacích nákladů, na kotel na biomasu nebo tepelné čerpadlo až 80 %. Dalších 5 % navíc dostanou domácnosti v krajích se zhoršenou kvalitou ovzduší, jejichž seznam připravilo ministerstvo životního prostředí.

Příspěvek na kotel i okna

Horní hranice nákladů, z nichž bude hrazena dotace, je stanovena na 150 tisíc korun. Na rozdíl od jiných typů dotace budou o rozdělení peněz rozhodovat krajské úřady, kde začnou přijímat žádosti ještě v průběhu letošního roku. „Pro získání kotlíkové dotace je třeba splnit řadu podmínek a doložit různé formuláře. Proto dotační podpora počítá například i s příspěvkem na služby energetického specialisty,“ říká Vladimír Vácha, mluvčí společnosti E.ON. Spolupráce s odborníky je pro úspěšné vyřízení dotace nutná, neboť projektová dokumentace zahrnuje mimo jiné i energetický posudek.

Reklama

Kotlíkové dotace mohou zvýšit ceny za montáže kotlů

Podle odborníků může být významným problémem také hledání vhodné firmy, která má správné oprávnění k montáži kotle, tepelného čerpadla nebo solárního systému. „Takových dodavatelů není mnoho a vysoká poptávka může vést ke zdražení služeb,“ uvedl Karel Srdečný ze společnosti EkoWATT. Ten také upozorňuje, že k žádosti o dotaci bude třeba doložit Průkaz energetické náročnosti budov (PENB), který ukazuje energetickou náročnost objektu. „Většina stávajících domů téměř jistě nesplní požadavek na třídu C nebo lepší. Neseriózní zpracovatelé mohou mít tendenci ohýbat čísla,“ upřesňuje Karel Srdečný.

Komplexní vyřízení dotací

V případě, že dům žadatele nesplňuje požadavek na energetickou třídu náročnosti C nebo vyšší, lze pro finančně méně náročná stavební opatření rovněž využít financování z kotlíkových dotací. Zájemce může v jejich trámci čerpat podporu také na tzv. mikroenergetická opatření – tedy na práce spojené s snížením energetické náročnosti dojmu (zateplení, výměna oken, dveří atd.). Dotace na mikroenergetická opatření je vy výši 20 000 Kč.

Kotle a vytápění na Nazeleno.cz:

  • Kupujete kotel? Zajímejte se o kontrukci výměníku

  • Jak dobře koupit kotel na tuhá paliva

  • Jaké jsou aktuální ceny tuhých paliv?

Riziku spojenému s výběrem nevhodného dodavatele či jiným komplikacím se žádostí se domácnosti vyhnou, pokud vyřízení kotlíkových dotací svěří do rukou odborníků. Svou pomoc nabízí vedle energetických poradců také další subjekty, které slibují vyřízení příspěvku od zpracování a podání žádosti až po realizaci samotné výměny kotle.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi