fbpx

Mezi loňskými vítězi E.ON Energy Globe je hanácká vesnička Haňovice i dům nad vodopádem0

E.ON Energy Globe je největší ekologicky zaměřenou soutěží v České republice. V loňském roce ocenila projekty zaměřené na úspory energií nebo ochranu životního prostředí v pěti kategoriích – Obec, Firma, Mládež, Stavba a Kutil. Celkovým vítězem, který reprezentoval Českou republiku v mezinárodní soutěži Energy Globe Award se stala malá vesnice Haňovice na Hané. Ocenění získala za ekologické přístupy k životnímu prostředí.

E.ON Energy Globe loni nabídl pět soutěžních kategorií, do kterých bylo možné přihlásit ekologické projekty zaměřené na úspory energií nebo ochranu životního prostředí. Soutěž se zaměřila na kategorie Obec, Firma, Mládež, Stavba a Kutil. E.ON Energy Globe je součástí mezinárodní soutěže Energy Globe Award, která probíhá ve 177 zemích světa. Vítěze jednotlivých kategorií zvolila česká veřejnost prostřednictvím online hlasování.

V kategorii Obec zvítězila vesnička Haňovice na Hané, která se také stala celkovým vítězem soutěže. Obci se podařilo odstranit černou skládku, díky tomu se místním lidem podařilo zachránit zdroje podzemní vody. Nejrozsáhlejším projektem vesnice je bioplynová stanice, která vzniklou energií vytápí kulturní dům v Haňovicích a dodává teplo nově otevřeným skleníkům pro pěstování rajčat.

Reklama

Jako vítěze kategorie Firma si česká veřejnost prostřednictvím hlasování zvolila Hotel Na Farmě v malé vesnici Choťovice. Hotel vyniká energetickou soběstačností a vlastním chovem zvířat. Živočišné produkty, které jsou následně podávány v hotelové restauraci, jsou pěstovány v přilehlém areálu. Hotel se zbavuje odpadů v místní bioplynové stanici, kde ji přeměňuje na elektrickou energii a teplo. Rodinný podnik je tedy soběstačným koloběhem, ve kterém se využívá vše od prvního zasetého zrnka až po odpady.

Prostor v soutěži má i mladá generace. V kategorii Mládež letos zvítězil ekotým žáků pod vedením Mgr. Andrey Tláskalové, ze základní školy J. V. Sládka ve Zbirohu. Do projektu je zapojeno přes třicet dětí, věnujících se činnostem spojeným s ochranou přírody. Škola má svou vlastní zahradu, ve které se děti učí pečovat o rostliny, zkoumají dobu rozpadu různých odpadků a za dobrého počasí se v zahradě také vyučuje.

Netradičního vítěze měla v loňském roce kategorie Stavba. Šlo o pasivní dům nad vodopádem, který se nachází na okraji historického centra města Telč. Stavbu ve tvaru kvádru nese několik betonových pilířů, pod kterými protéká místní potok. Dům je postaven ze dřeva a dalších přírodních materiálů, čímž respektuje přírodu i okolní prostředí.

Poslední ze soutěžních kategorií je Kutil, věnující se tvořivým lidem, kteří ve svém volném čase vymýšlí a sestavují ekologicky přínosné výrobky. Vítězem této kategorie je Jaromír März, který už ve své dílně sestrojil elektrokoloběžku, solární automobil a elektrocentrálu na dřevoplyn. Všechny tyto stroje vyrábí sám a s minimálními náklady. Navíc se o své nápady a poznatky dělí prostřednictvím videonávodů na internetu.

Letošní sběr ekologických projektů do soutěže E.ON Energy Globe 2017 probíhá do 15. dubna.

Autor: Redakce Nazeleno.cz