fbpx

Měsíc biopotravin: Co přinese září 2011?0

Měsíc biopotravin má letos podtitul „Značíme kvalitu“. Podívejte se, co přinese a na jaké akce se můžete těšit!

Září se již posedmé stane Měsícem biopotravin. Ekologické zemědělství ani biopotraviny již není nutné představovat. Oproti minulým letům panuje povědomí o tom, co to vlastně bio je. Lidé navštěvují farmářské trhy, které se konají snad již v každém městě, zájem o bio výrobky stále roste.

Reklama

„Označení bio je často stále mylně chápáno – není to módní značka.“

Ačkoliv se nám občas může zdát, že je trh s biopotravinami téměř přehlcen, faktem je, že některé produkty jako jsou vejce, ovoce a zelenina zdaleka nestačí poptávce.

Více o BIOPOTRAVINÁCH

– Co vědět před nákupem biopotravin

– Kolik stojí bio a kde nakupovat

– Biopotravina roku: Kančí biolovečák

– 6 nejlepších biopotravin v ČR

Ale zpět k Měsíci biopotravin. Jde v podstatě již o tradiční informační a osvětovou akci Ministerstva zemědělství, které se jejím prostřednictvím snaží seznámit veřejnost s ekologickým zemědělstvím. Letošním heslem Měsíce biopotravin je „Značíme kvalitu“. Jak již podtitul napovídá, Měsíc biopotravin se zaměří především na to, jak je ekologické zemědělství kontrolováno a co znamenají bio značky (česká zebra a evropské logo biopotravin). Měsíc biopotravin samozřejmě nabídne i zajímavé akce jako jsou farmářské trhy, ochutnávky biopotravin či dny otevřených dveří na farmách.


Letošní Měsíc biopotravin se zaměří především na bio značky a na to, jakým způsobem je ekologické zemědělství kontrolováno. Zdroj: http://www.thinkstockphotos.com

Česká zebra a evropské logo biopotravin

Jak už bylo řečeno, ústředním mottem letošního ročníku je heslo „Značíme kvalitu“. Proč organizátoři sáhli zrovna po tomto sloganu? S rostoucí rozmanitostí sortimentu biopotravin se objevuje určitá skepse. Je ten či onen výrobek opravdu bio? Nebo se jen prodejce snaží vydělat na zákazníkovi? Proto si Měsíc biopotravin klade za cíl naučit českého spotřebitele orientovat se v oficiálním značení biopotravin.

Mnozí z nás znají „českou zebru“, ale víme, co vlastně toto logo znamená? Odpověď je jednoduchá – takto označené biopotraviny byly kontrolovány v České republice. Nemusí to znamenat, že se jedná o český výrobek, ale že splňuje všechny požadavky naší legislativy o ekologickém zemědělství. Tedy například podmínky péče o zdraví a ochranu hospodářských zvířat (zákon zakazuje například stimulování růstu hormony, preventivní podávání antibiotik atd.), podmínky jejich šlechtění, prostorové nároky na jejich chov. Při pěstování ovoce a zeleniny je pak například zakázáno používání pesticidů apod. 

 
„Česká zebra“ nám zaručí, že biopotravina splňuje podmínky českých zákonů o ekologickém zemědělství 

V rámci Evropské unie platí od 1. července 2010 tzv. „evropské logo“. Všichni výrobci biopotravin v Evropské unii musí používat toto jednotné značení. Zároveň s tím také platí povinnost sdělit zákazníkovi na obale biopotraviny místo, kde byly vyprodukovány suroviny, z nichž se produkt skládá.

 
Evropské logo označuje biopotraviny vyprodukované v Evropské unii

Měsíc biopotravin: Co nabídne?

Měsíc biopotravin bude ve znamení různých akcí pro veřejnost. Mnohé jistě potěší čím dál tím populárnější farmářské trhy, o které nás Měsíc biopotravin rozhodně neochudí. V sobotu 3. září se uskuteční v Plzni, kde si na ně nadšení Plzeňané již zvykli a pravidelně si pro ně dělají místo ve svém kalendáři. Poprvé se také „biojarmark“ představí v Litoměřicích, v Nenačovicích u Berouna na návštěvníky čekají biodožínky a zahanbit se nenechá ani Třebíč, Chrudim, Hradec Králové nebo Brno.

Farmářské trhy v Měsíci biopotravin
Plzeňské farmářské trhy
3. 9. 8:00 – 13:00
1. litoměřický biojarmark
7. 9. 13:00 – 17:00
Biojarmark v Chrudimi
15. 9. 9:00 – 17:00
3. jarmark BIO, EKO a výrobků s označením Vysočina regionální produkt, Třebíč
15. 9. 8:30 – 15:30
Biojarmark v Hradci Králové
17. 9. 10:00 – 18:00
Brněnský Biojarmark
30. 9. 9:00 – 1. 10. 14:00

Ochutnávka bio zmrzliny i návštěva kozí farmy

Měsíc potravin ale nabídne mnoho dalších akcí. Jednou z opravdových lahůdek je ochutnávka biozmrzliny, která proběhne 22. září v prodejně Biohome v Praze. Kromě klasických smetanových ovocných zmrzlin jsou v nabídce této prodejny i zmrzliny bez laktózy, což potěší alergiky, kteří si jinak zmrzlinu z mléka musí odpustit.

Milujete kozí sýry? Jestliže ano, tak je pro vás připraven BIO den na kozí farmě v Ratibořicích. Možná znáte kozí výrobky značky DoRa. Kromě toho, že 24. Září je budete moci všechny ochutnat, budete mít možnost prohlédnout si i stáje a výběhy, kde se zvířata pasou.


Farmářské trhy jsou oblíbené.Zdroj: http://www.thinkstockphotos.com

Upečte si své bio sušenky

10. září pořádá den otevřených dveří rodinná Biopekárna Zemanka v Oříkově u Sedlčan. Manželé Zemanovi poskytnou všem zájemcům odborný výklad, nabídnou prohlídku provozu a ti odvážnější si budou moci zkusit upéct i vlastní bio sušenky.

Den otevřených dveří pořádá i biofarma Sasov. Návštěvníci si 24. září budou moci prohlédnout unikátní venkovní chov prasat i firemní jatka. Po celý den budou navíc probíhat jezdecké závody, projížďky dětí na koních a v provozu bude i firemní obchůdek.

Měsíc biopotravin

Pokud vás některé z těchto akcí zaujaly, můžete si o nich i o mnohých dalších přečíst na oficiálních stránkách Měsíce biopotravin či si Měsíc potravin můžete najít na facebooku a mít tak přístup ke všem novinkám.

Autor: Redakce Nazeleno.cz