Špatně navržený pasivní dům, kde byl navíc použit nevhodný typ izolace, vám nepřinese takové úspory energie, jaké očekáváte. Skutečně pasivní dům je navržen tak, aby již nebylo potřeba využívat drahé technologie pro další úspory energií. Jaké parametry musí takový dům splňovat?
Honba za snižováním spotřeby energie na vytápění budov nutí výrobce dřevostaveb používat více izolace ve stěnách, instalovat lepší okna a stále lépe utěsňovat stěny proti průvzdušnosti. Tento trend je v pořádku, avšak ne nadarmo se říká, že čísla jsou slepá.
„Dobře navržený nízkoenergetický dům může v celoroční energetické bilanci vycházet lépe než dům podle tabulek a čísel pasivní.“
Je totiž možné, že vaše dřevostavba dosahuje pasivního standardu z hlediska množství energie spotřebované na vytápění, ale již například neřeší přehřívání budovy v létě. Ve špatně navrženém pasivním domě s nevhodně použitým typem izolace bude vaše energetická spotřeba vyšší v létě než v zimě, protože bude nutné dům klimatizovat.
Skutečně pasivní dům šetří energii sám o sobě
Také investice do tepelných čerpadel a dalších technologií podporujících „pasivitu“ vaší dřevostavby jsou v současné době hodně vysoké a za dobu životnosti těchto technologií se investice nevrátí. Navíc každá technologie založená na mechanickém pohybu jejích částí je poruchová, a čím více takových systémů bude vaše dřevostavba obsahovat, tím větší je riziko poruchovosti komplexního a vzájemně propojeného systému větrání, vytápění a ohřevu vody.
Pasivní dům od Vesper Homes je navržen tak, aby nebylo potřeba drahých tepelných čerpadel a dalších „pasivních“ technologií
Proto se Vesper Homes vydává cestou skutečně pasivních domů. Nechceme za každou cenu dosahovat přísných standardů, které odpovídají pasivním domům. Dobře navržený nízkoenergetický dům může v celoroční energetické bilanci vycházet lépe než dům podle tabulek a čísel pasivní. Cesta Vesper Homes je navržení domu tak, aby sám o sobě energii šetřil a nebylo potřeba stále velmi drahých tepelných čerpadel a dalších „pasivních“ technologií.
Velmi důležité faktory pro takto navržený dům jsou:
- Použití vhodných izolačních materiálů.
Použitím např. dřevovláknité desky místo klasicky používaného polystyrenu je zajištěn dostatečný fázový posun teplot a nedochází tak k přehřívání domu v letních měsících. Materiály, které mají dostatečný fázový posun, jsou sice dražší než např. polystyren, ale je to skutečná investice. Izolační materiály totiž leží ve stěnách a nemají se jak znehodnotit, proto je toto skutečný pasivní princip.
- Vhodně navržený projekt, tvar a umístění dřevostavby.
Každý projekt je třeba navrhnout individuálně podle dispozic a možností pozemku, na kterém bude dřevostavba stát. Proto prakticky nelze vyrábět kvalitní pasivní dřevostavby sériovou výrobou, protože navržený dům může fungovat dobře v určitých podmínkách, avšak v úplně jiných dispozicích již tato stavba nebude pracovat správně.
Vesper Homes přistupuje ke každému projektu rodinného domu individuálně, a proto je možné navrhnout spolu s vámi takový dům, ve kterém se budete cítit příjemně a zároveň bude odpovídat principům pasivní či nízkoenergetické výstavby.