Hledáte vhodný materiál pro tepelnou izolaci? Chtěli byste něco opravdu ekologického, originálního a přitom funkčního? Možná by vás mohla zajímat izolace tvořená houbami. První pokusy vypadají slibně. Stane se izolace z podhoubí běžnou součástí staveb?
Pokud se vám v domě objevují dřevokazné houby či plísně, nevěstí to nic dobrého. Existují však takové houby, které svojí činností dokážou vytvářet pevnou a zdravotně nezávadnou hmotu, která má navíc dobré tepelně izolační a akustické parametry. Na stavbách lze použít buď předpřipravené izolační desky, nebo si dokonce houbovou izolaci vypěstovat ve stavební konstrukci.
ReklamaPodhoubí dokáže vytvořit pevnou hmotu. (Foto: ecovativedesign.com)
Jak vzniká izolace z hub?
Základním materiálem jsou různé rostlinné zbytky, které není možné využít jako potraviny ani krmiva, jedná se vlastně o odpadní materiál prakticky bez ekonomické hodnoty. Během patentovaného postupu se biomasa čistí a promíchá se s připraveným podhoubím. Následně se směs naplní do požadované formy, kde se nechá růst přibližně týden. Během tohoto procesu nepotřebuje houba žádnou péči ani světlo. Houba postupně proroste celým materiálem a rovnoměrně vyplní danou formu. Funguje jako velmi pevné pojivo. Zajímavostí je, že každý krychlový centimetr výsledného materiálu obsahuje spleť vláken dosahujících délky téměř 13 km. Na konci procesu projde materiál dehydratací a tepelným zpracováním, čímž se zastaví proces růstu. Z finální hmoty se tak nemohou uvolňovat žádné spory nebo alergeny.
Hotové desky se dají na stavbě jednoduše použít jako izolace. (Foto: ecovativedesign.com)
Houby vytvoří hmotu ve tvaru formy, ve které rostly. (Foto: ecovativedesign.com)
Pěstování izolace přímo na stavbě
Jednoduchost aplikace umožňuje realizaci celého procesu svépomocí přímo na stavbě. Zatím se však jedná pouze o experimentální projekty. Jedním z nich je „Mushroom Tiny House“ – dřevěný domeček, ve kterém se podařilo celý proces „vypěstování“ izolace přímo v sendvičových zdech i střešní konstrukci úspěšně dokončit. Po týdenním růstu, kdy houba pečlivě vyplní určený prostor, následoval měsíc vysychání. Nabízí se však otázka, jak bude tento domek vypadat za pár let, vzhledem k tomu, že houba pravděpodobně nebyla nijak tepelně upravena.
Pojízdný dřevěný domeček „Mushroom Tiny House“ slouží hlavně k prezentačním účelům. (Foto: mushroomtinyhouse.com)
Výstavba „houbového“ domku. (Foto: mushroomtinyhouse.com)
Stěny se rostlinnými zbytky s podhoubím plní postupně, houba se vždy nechá pracovat. (Foto: mushroomtinyhouse.com)
Lidé se v rámci workshopů učí, jak s houbou správně zacházet. (Foto: mushroomtinyhouse.com)