fbpx

Máte kvůli vytápění hluboko do kapsy? Možná je načase přejít na jinou formu!1

Pokud vás v posledních letech překvapuje výše částky za vytápění, nebojte se změny. V některých případech pomůže jiná technologie, jindy dodavatel, případně obojí.

Podívejme se tedy na jednotlivé možnosti, které mohou být úsporné pro vaši peněženku a zároveň šetrné pro planetu.

Nejprve vyřešte svou finanční situaci

Pro začátek byste si měli dát do pořádku finance. Jestli máte u svého současného poskytovatele energií dluh, mohly by vás překvapit vysoké úroky nebo sankce. Takové složité situaci můžete předejít několika způsoby.

V první řadě se tedy podívejte do smlouvy a zjistěte, jaké jsou podmínky jejího ukončení. Posléze kontaktujte svého poskytovatele energií a informujte se o stavu vašich pohledávek. Pokud něco dlužíte, vše zaplaťte – bez toho se nikam neposunete.

Jestliže aktuálně nemáte prostředky a situaci potřebujete řešit okamžitě, nabízí se například řešení v podobě půjčky bez ručení nebo zástavy nemovitosti, které se dají vyřídit velmi rychle a jednoduše online. Také doporučujeme věnovat dostatečnou pozornost izolaci a potom už nic nebrání hledání nové formy vytápění.

Ekologické vytápění nemusí být drahé, záleží na poskytovateli

Velká část společnosti je stále přesvědčená o tom, že tepelná energie z obnovitelných zdrojů je cenově nedostupná. Dále se lidé obávají složitého přechodu na tento typ vytápění a nepohodlí při jeho využívání.

Ve skutečnosti to ale může být úplně naopak, záleží na velikosti prostor, umístění domu nebo bytu, vašich finančních i časových možnostech a dalších faktorech.

Izolace se vám rozhodně vyplatí

Z nezateplených rodinných nebo bytových domů unikne až 30 % tepla, v případě panelů je to ještě více. Tepelnou izolací je pak možné snížit náklady až na desetinu, a to už se opravdu vyplatí.

Kromě kvalitních oken a dveří je potřeba použít i takzvanou stěrkovou izolaci, aby teplo neunikalo stěnami.

Budoucnost je v kogeneračních jednotkách

Poslední dobou se hlavně v zahraničí prosazuje takzvaná kogenerace rodinných domů. Jde o systém kombinované výroby tepla a elektřiny, který je efektivní a dá se označit jako udržitelný. Zpracuje totiž až 90 % obsahu paliv.

Zatím ale bohužel vyjde poměrně draho, přestože na něj můžete do určité částky čerpat dotace. Pokud tedy potřebujete ušetřit, minimálně pár let si na něj ještě počkáte.

Tepelné čerpadlo

Vybrat si můžete také různé druhy tepelných čerpadel. Za ideální kombinaci úsporného řešení s ekologickým hlediskem označují odborníci geotermální čerpadla.

Sice mají vyšší pořizovací cenu, během několika let se vám však investice vrátí, čerpá totiž teplo z nitra země a výrazně zvyšuje hodnotu vašeho domu či bytu.

Přesný opak představuje vzduchové čerpadlo, které seženete za skvělou cenu, ale jeho výkon nikdy nebude tak vysoký. Dále se nabízejí tepelná čerpadla typu voda/voda nebo země/voda. Právě poslední jmenovaná čerpadla se také doporučují zejména z finančních důvodů.

Výhody a nevýhody biomasy

Kotel na biomasu je pro domácí vytápění ideální. Zpravidla pracuje buď s energií z dřevěných palet, briket, polen nebo štěpky. Vyšší pořizovací cenu kotle vykompenzuje finanční dostupnost topiva.

Problémem bývají spíše rozměry kotle, který potřebuje mnohem více místa než varianty na plyn nebo olej.

Proč zkusit solární energii?

Zapomenout ale nesmíme ani na tepelnou energii ze slunečního záření, která je dnes už jednoduše dostupná. Využívá se nejen pro vytápění, ale také pro ohřev vody. I když si to možná neuvědomujeme, pasivním způsobem, tedy přes okna, získává teplo ze slunečních paprsků většina staveb.

Efektivnější jsou ale samozřejmě solární panely na střeše nebo na zahradě. Nevýhoda tohoto vytápění spočívá hlavně ve výkyvech mezi letním a zimním obdobím. Velké systémy už dnes dokážou část energie uchovat na chladné období, ale pro domácí použití se to zatím nevyplatí.

Jak vybrat dodavatele?

Podle vybraného způsobu vytápění můžete jednoduše najít vhodného dodavatele ve vaší oblasti. Abyste zaplatili co nejméně, prověřte si ho nejprve v některém z internetových srovnávačů. V posledních letech zlevnilo také ekologické vytápění, které už nemusí být jen doplňkem ke klasickým formám.

Autor: Komerční sdělení