fbpx

Máte chytrý nápad? Vyhrajte Ekologického oskara a získejte úsporný vůz0

Právě startuje registrace projektů do 8. ročníku jedné z nejuznávanějších soutěží v oblasti životního prostředí, takzvaného „Ekologického oskara“.

Na webové stránce www.ekologickyoskar.cz/prihlaska se může do národního kola soutěže přihlásit úplně každý, kdo má zajímavý nápad na úsporu energií nebo ochranu životního prostředí. České Ekologické oskary uděluje energetická společnost E.ON a letos připravila pro soutěžící nové kategorie i lákavé výhry.

Ekologický oskar je každoročně udělován projektům, které šetří energii či přírodu, nebo přispívají k ochraně životního prostředí. Soutěž probíhá paralelně ve 177 zemích světa a letos poprvé se do jejího národního kola může zapojit úplně každý. Stačí poslat svůj návrh ekologického řešení, rozpracovaný projekt či myšlenku do kategorie Nápad. *„Kategorie Nápad je zcela otevřená široké veřejnosti. Zapojit se může kdokoliv se svou domácí inovací, projektem na zlepšení okolí nebo nápadem na úsporu energie. Nezáleží, zda vznikne v domácí dílně, nebo ve studentské laboratoři. Vítěznému projektu této kategorie pomůže společnost E.ON a její partneři s realizací,“ *vysvětluje Vladimíra Gláserová z organizačního týmu soutěže. Letos poprvé tak může kdokoliv vyhrát 300 tisíc korun na realizaci svého nápadu a k tomu ještě navíc vůz ŠKODA Citigo G-TEC k užívání po dobu jednoho roku zdarma.

Nové kategorie, nové možnosti

Novinkou letošního ročníku Ekologických oskarů je rozšíření počtu základních kategorií soutěže z pěti na šest. Kromě kategorií Obec, Firma, Mládež, KutilNápad mohou v tomto roce soupeřit všechny stavební projekty v kategorii Stavba. „V minulých ročnících se nám do soutěže přihlásila řada unikátních a přínosných staveb. Jsme přesvědčeni, že je potřeba jim věnovat větší pozornost, proto jsme letos pro ekologické budovy připravili samostatnou kategorii,“ říká Michael Fehn ze společnosti E.ON Energie, která soutěž v České republice pořádá. Záštitu 8. ročníku soutěže převzala stejně jako v minulých letech Akademie věd ČR, která se bude podílet na hodnocení všech projektů. Vlastní zajímavé projekty nebo projekty ze svého okolí registrujte do 15. dubna 2016 na adrese www.ekologickyoskar.cz/prihlaska. Soutěžící v kategorii Nápad mohou své idey a návrhy přihlašovat na stejné adrese až do 15. srpna 2016.

Máte „chytrou obec“? Přihlaste se!

Poprvé v historii mohou o ocenění Ekologický oskar usilovat též obce a města v kontextu Smart Cities. Letos se pro chytrá města otevírá v rámci kategorie Obec speciální skupina. Hlásit se do kategorie „chytrá Obec“ mohou všechny obce a města směřující ke konceptu Smart Cities, která aplikovala inovativní řešení při hledání energeticky úsporných opatření, snížení ekologické zátěže nebo řešení dopravních problémů. „Soutěž Ekologický oskar je velkou příležitostí pro obce a města dát o sobě vědět a inspirovat ostatní. Proto mají chytrá města speciální skupinu v rámci kategorie Obec,“ vysvětluje Michael Fehn.

Ceny pro vítěze: zlatý glóbus a nová ŠKODA

Obdobně jako loni, kdy se vítězem stalo sdružení TEREZA s projektem ekologických vzdělávacích programů do škol, odjede autor letošního nejlepšího projektu vozem ŠKODA Octavia Combi G-TEC s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG). „Tentokrát půjde o vůz v provedení s automatickou převodovkou DSG, která je u modelu Octavia G-TEC novinkou v nabídce značky a na trhu se objeví ve druhé polovině letošního roku,“ doplňuje Michal Pres, vedoucí marketingu ŠKODA AUTO Česká republika. Vítězové dílčích kategorií dostanou k roční zápůjčce nejekologičtější model ŠKODA Citigo rovněž na CNG. Slavnostní vyhlášení vítězů proběhne i letos za přítomnosti kamer České televize.

Autor: Komerční sdělení